Największa kwota finansowania przeznaczona jest na projekt synchronizacji systemów państw bałtyckich (720 mln euro), mający na celu lepszą integrację rynków energii elektrycznej w Estonii, na Łotwie, Litwie i w Polsce. Wśród innych projektów znajdują się: inteligentna sieć elektroenergetyczna łącząca Węgry i Słowację (102 mln euro) oraz pierwsza w historii dotacja w ramach instrumentu „Łącząc Europę” na prace nad projektem transportu CO2, obejmującym belgijskie i holenderskie porty.
– Tych 10 projektów przyczyni się do stworzenia bardziej nowoczesnego, bezpiecznego i inteligentnego systemu infrastruktury energetycznej, który ma kluczowe znaczenie dla realizacji Europejskiego Zielonego Ładu i osiągnięcia naszych ambitnych celów na 2030 r. w zakresie klimatu. W szczególności to decydujący krok w procesie synchronizacji systemów państw bałtyckich – projekt ten ma strategiczne znaczenie dla Europy. Inwestycje te pomogą podtrzymać ożywienie gospodarcze w UE i przyczynią się do stworzenia nowych miejsc pracy – powiedziała komisarz do spraw energii Kadri Simson.
84 proc. środków przeznaczono na projekty w zakresie energii elektrycznej lub inteligentnych sieci. Dwa projekty dotyczą przesyłu energii elektrycznej, jeden – inteligentnych sieci elektroenergetycznych, sześć – transportu CO2 oraz jeden – gazu.
Harmony Link pod Bałtykiem
W ramach projektu synchronizacji systemów państw bałtyckich 720 mln euro zostanie przeznaczonych na budowę „Harmony Link” – kabla elektroenergetycznego łączącego Polskę i Litwę przez Morze Bałtyckie. Kabel stanie się elementem składowym przyszłej podmorskiej sieci przesyłowej na obszarze Morza Bałtyckiego. Środki te pokryją koszty również takich inwestycji jak kompensatory synchroniczne w Estonii, na Łotwie i na Litwie.
Danube InGrid otrzymał 102 mln euro. Ten projekt inteligentnej sieci elektroenergetycznej na Węgrzech i Słowacji ma przyczynić się do lepszego zarządzania siecią oraz poprawy jakości i bezpieczeństwa dostaw energii.
Porthos – projekt dotyczący sieci transportowej CO2 – otrzyma 102 mln euro. W jego ramach między Holandią a Belgią powstanie ogólnodostępna sieć transportowa CO2, obejmująca główne porty Europy (Rotterdam, Antwerpia i North Sea Port) i łącząca je ze składowiskiem na Morzu Północnym.
Na połączenie międzysystemowe Bułgaria-Serbia przeznaczone zostanie 28 mln euro. Ten projekt poprawi bezpieczeństwo dostaw energii i dywersyfikację importu gazu w Europie Południowo-Wschodniej.
North Sea Wind Power Hub – z przyznaną kwotą 14 mln euro – to projekt badań dotyczących wykorzystania morskiej energii wiatrowej na Morzu Północnym.
Łącząc Europę
Do otrzymania dotacji w ramach instrumentu „Łącząc Europę” kwalifikują się jedynie tzw. projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI), znajdujące się na unijnej liście przyjętej przez Komisję. Najnowsza lista PCI została opublikowana w październiku 2019 r., a kolejna ma się ukazać na początku 2021 r. Od 2014 r. w ramach „Łącząc Europę – Energia” przyznano już prawie 4 mld euro dotacji, z czego 65 proc. przeznaczono na projekty w dziedzinie energii elektrycznej, w tym na inteligentne sieci.
Przyszłe finansowanie w ramach instrumentu „Łącząc Europę” zależy od ostatecznego porozumienia instytucji UE w sprawie wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027.
Komentarze (0)