Szef resortu klimatu i środowiska zapewnił, że ministerstwo chce uruchomić trzecią edycję programu, lecz nie poinformował, kiedy taki nabór mógłby ruszyć.
– Pracujemy nad kwestiami finansowymi, mamy świadomość, że program jest bardzo oczekiwany – zaznaczył M. Kurtyka.
Minister wskazał, że montaż finansowy ma wykorzystywać również środki z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Program ma zostać uzupełniony o dodatkowe komponenty, które pozwolą konsumować więcej wytworzonej energii przez prosumentów. Chodzi m.in. o ładowarki do samochodów elektrycznych, a także systemy zarządzania energią w domach. Dotychczas w ramach “Mojego Prądu” można było otrzymać dofinansowanie jedynie do instalacji paneli PV w wysokości do 5 tys. zł.
W grudniu 2020 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamknął przyjmowanie wniosków w ramach programu. W ciągu dwóch edycji złożono 220 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji PV. Wykorzystany został również cały, powiększony budżet programu w wysokości 1,1 mld zł.
Program wystartował w połowie 2019 r., a łączna moc instalacji ze złożonych wniosków da 1,2 GW, które rocznie wyprodukują ok. 1200 GWh/rok energii elektrycznej.
Komentarze (0)