Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

W jeziorach stale ubywa tlenu

W jeziorach stale ubywa tlenu
szp
14.06.2021, o godz. 10:24
czas czytania: około 2 minut
0

Międzynarodowy zespół badaczy przeanalizował dane z badań prowadzonych przez ponad 70 lat. Naukowcy stwierdzi stały ubytek tlenu w wodach. Powodem jest nie tylko intensyfikacja rolnictwa, antropopresja, ale również zmiany klimatu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Wyniki analiz opublikowane m.in. w magazynie „Nature” prowadził międzynarodowy i interdyscyplinarny zespół naukowców, wśród których była prof. dr hab. inż. Julita Dunalska, z Wydziału Oceanografii i Geografii UG, kierownik Stacji Limnologicznej UG.

Artykuł w „Nature” dotyczy analizy profili termiczno-tlenowych jezior w umiarkowanej strefie klimatycznej na półkuli północnej i południowej.

Naukowcy zbadali dane dotyczące niemal 400 zbiorników wodnych w Europie i USA.

Dotychczas nie było jednoznacznych dowodów na zmniejszające się ilości tlenu w wodach jeziorach.

– Artykuł w „Nature”, przedstawia wyniki badań długoterminowych. Szczegółowa analiza ponad 45 tys. profili termiczno-tlenowych wykazała, iż zjawisko spadku zawartości tlenu na przestrzeni kilku dekad sięga 5,5 proc. na powierzchni i aż 18,6 proc. przy dnie – wyjaśnia prof. Julita Dunalska. – W cieplejszych wodach powierzchniowych, spadek tlenu wiąże się głównie z mniejszą rozpuszczalnością tego gazu, a w wodach naddennych z silniejszą stratyfikacją termiczną wód i mniejszą przezroczystością.

Jak zauważa prof. Dunalska, tak szybki spadek zawartości tlenu, szczególnie w warstwach przydennych może mieć istotny wpływ na aktywność metaboliczną ekosystemów wodnych. To z kolei zagraża jakości wód, a tym samym możliwości świadczenia usług ekosystemowych.

Artykuł w „Nature” i wnioski badawcze stanowią pierwszy sygnał, że należy zwrócić szczególną uwagę na problem wód śródlądowych. – Dotychczas nie przeanalizowano tak ogromnej bazy danych. Wyniki dowodzą jednak, że  proces postępuje i jest sygnałem dla nas, że musimy się nauczyć na to reagować – podsumowuje prof. Julita Dunalska.

Podkreśla także, że tego typu badania może kontynuować. – Zdaję sobie sprawę, jak istotna jest edukacja. Stan jezior, jakość wody w dużym stopniu zależy od nas – podkreśla prof. Julita Dunalska.

UG planuje szkolenia dla specjalistów oraz szeroką działalność naukowo-edukacyjna w tym zakresie.

Źródło: Uniwersytet Gdański

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024