Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

PSEW: rozwój energii z wiatru kołem zamachowym polskiej gospodarki

PSEW: rozwój energii z wiatru kołem zamachowym polskiej gospodarki
dom
17.06.2021, o godz. 12:51
czas czytania: około 4 minut
0

Energia z wiatru zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski, a jej rozwój to także szansa na nowe miejsca pracy dla tych, którzy dziś pracują w sektorze węglowym i jego otoczeniu  – to niektóre wnioski z konferencji PSEW2021 Live Debate, podczas której przedstawiciele branży wiatrowej dyskutowali o przyszłości sektora z reprezentantami strony rządowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska podkreślał, że energia z wiatru może przyczynić się do stabilizacji bezpieczeństwa energetycznego Polski.

– Polityka energetyczna Polski do 2040 r. to z jednej strony nadanie dynamiki w dążeniu ku nisko- i zeroemisyjnej transformacji polskiej gospodarki, ale także konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w kraju – wyjaśniał Zyska.

Uczestnicy debaty zapewniali, że w procesie zmiany miksu energetycznego z obecnego, którego dominującym składnikiem jest węgiel, na ten oparty o odnawialne źródła energii, należy pamiętać o grupach społecznych, które decydowały dotychczas o rozwoju konwencjonalnych źródeł.

Ważnym elementem rozwoju zielonych źródeł w następnych latach będzie budowa farm wiatrowych na Bałtyku. Produkowana tam energia będzie systematycznie zastępować energię z węgla, która staje się coraz droższa i problematyczna z powodu konieczności realizacji celów klimatycznych.

– Już dziś w partnerstwie na rzecz morskiej energetyki wiatrowej uczestniczy ponad 150 podmiotów z Polski i z zagranicy. To wielki potencjał, aby zbudować umowę Polish Offshore Wind Sector Deal. Morska energetyka wiatrowa to także silny impuls dla polskiej gospodarki. Dzięki współpracy administracji i biznesu Polska może stać się liderem offshore wind na Bałtyku oraz eksporterem taniej i czystej energii – podkreślał Zyska.

Rozbudować port w Gdyni

Paneliści podkreślali, że pierwotną potrzebą w tym zakresie jest budowa portu instalacyjnego w Gdyni i portów serwisowych w innych miastach.

– Gdynia jest rzeczywiście naturalnym historycznym, ale też ekonomicznym wyborem bo to jest miejsce położone najbliżej tych planowanych miejsc usytuowania farm wiatrowychPort w Gdyni będzie gotowy przed trzecim kwartałem 2024 r., bo wtedy będzie potrzebny inwestorom. Harmonogram jest napięty, ale potrafimy takich terminów dotrzymywać – zapewniał Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Inwestycje w rozwój offshore na Bałtyku dadzą ogromne możliwości rozwoju polskim przedsiębiorstwom oraz otworzą przed nimi nowe rynki w ramach wzmocnienia współpracy w regionie Bałtyku.

Przedstawiciele branży wiatrowej, od których zaangażowania będzie zależał rozwój zielonych źródeł podkreślali konieczność pilnego podpisania umowy sektorowej oraz wejścia w życie rozporządzeń dotyczących przyznawania nowych lokalizacji farm wiatrowych na polskim morzu.

Wkrótce koniec zasady 10H?

Ogromną rolę w zmianie miksu energetycznego Polski mają odegrać lądowe elektrownie wiatrowe, których rozwój w ostatnich 5 latach był ograniczony zapisami tzw ustawy 10 h. Jednak Anna Kornecka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozmowy, Pracy i Technologii podkreśla, że rząd pracuje nad nowelizacją prawa, które blokowało rozwój zielonej energii.

– Zakończyliśmy pierwszą fazę konsultacji. Do 3 czerwca tego roku wpłynęło ok. 400 uwag od 70 podmiotów. Jest to spory materiał, z którym teraz próbujemy uporać się w resorcie i który będziemy chcieli przerobić. Od 2016 r. zmieniło się bardzo wiele. Wiele też zawdzięczamy inwestorom, to oni stworzyli tzw. kodeks dobrych praktyk i edukują lokalne społeczności odnośnie inwestycji w energię wiatrową – podkreślała Kornecka.

Paneliści podkreślali, że transformacja energetyczna dzięki lądowej energetyce wiatrowej wpływa na szybszy rozwój gospodarki, zapewniając wielostronne korzyści: dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Jednak nie bez znaczenia jest edukacja i budowanie akceptacji społecznej dla tego rodzaju inwestycji.

Rośnie poparcie społeczne dla wiatraków

– Z badań resortu wynika, że 85 proc. ankietowanych popiera rozwój lądowej energetyki wiatrowej, a 75 proc. jest za budową wiatraków w swojej okolicy. Projekt zakłada więc, że to gminy będą teraz decydować o wyznaczaniu lokalizacji elektrowni wiatrowych na swoim terenie, pod warunkiem przeprowadzenia konsultacji społecznych i nie bliżej niż 500 m od zabudowań – podsumowała Kornecka.

Uczestnicy paneli dyskusyjnych PSEW2021 Serock Live Debate zgodnie wskazywali na konieczność szybkich i zdecydowanych działań sektorze energetyki wiatrowej, dzięki którym samorządy, społeczności lokalne i przedsiębiorcy zyskają dostęp do taniej, czystej i bezpiecznej energii elektrycznej.

– Transformacja energetyczna Polski to szansa na szybszy rozwój naszej gospodarki i korzyści dla wielu sektorów – rozwój branży poddostawców, szanse dla samorządów i mieszkańców oraz niższe ceny energii. Cieszymy się, że wreszcie mamy zgodność co do tego, że energia z wiatru to jedyny słuszny kierunek na najbliższe lata dla naszego kraju – podsumował dyskusję Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Więcej informacji na www.konferencjapsew.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024