Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Badaczka storczyków z Polski nagrodzona na arenie międzynarodowej

Badaczka storczyków z Polski nagrodzona na arenie międzynarodowej
PAP - Nauka w Polsce/jw
08.10.2021, o godz. 13:32
czas czytania: około 2 minut
0

Dr hab. Marta Kolanowska z Uniwersytetu Łódzkiego otrzymała nagrodę amerykańskiej Fundacji Maxwella/Hanrahana za wyjątkowe badania nad storczykami. Biolożka znalazła się w gronie pięciu badaczy na świecie, których nagrodzono 100 tys. USD w kategorii badań terenowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

O sukcesie badaczki z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska łódzkiej uczelni poinformowała w czwartek Honorata Ogieniewska z UŁ.

Odkryła 370 nieznanych nauce gatunków 

Jak podała, dr hab. Marta Kolanowska została doceniona za jej wkład w badanie różnorodności biologicznej najsłabiej zbadanych regionów świata. Łódzka biolożka, która brała udział w ponad 20 ekspedycjach tropikalnych, odkryła dotąd 370 nieznanych nauce gatunków orchidei.

Badaczka znana jest z prowadzenia prac w południowej części Kolumbii, gdzie współpracuje z członkami rdzennego plemienia. Wspólnie z naukowcami z innych ośrodków na świecie pragnie utworzyć rezerwat przyrody w Dolinie Sibundy, a w nim stację badawczą pod auspicjami Uniwersytetu Łódzkiego.

Wyjątkowa wartość badań biolożki

Fundacja Maxwella/Hanrahana wskazała ponadto na wyjątkową wartość badań biolożki nad tym, jak ocieplenie klimatu, zmniejszenie powierzchni lasów tropikalnych i działalność człowieka wpływają na zasięg występowania storczyków na świecie.

“Praca w terenie Marty Kolanowskiej dokumentuje tropikalne storczyki w ważnych punktach różnorodności biologicznej: w andyjskiej Kolumbii, Papui Nowej Gwinei oraz na Przesmyku Dariena w Panamie. Zajmuje się zagadnieniami ochrony przyrody, wykorzystując analizy biogeograficzne i modelowanie ekologiczne, które pomagają nam zrozumieć, jak zmiany klimatu wpływają na storczyki i ich zapylaczy. Kolanowska jest czołową botaniczką zajmującą się systematyką i ochroną tropikalnych orchidei, największej i najbardziej zróżnicowanej rodziny roślin kwitnących. Dzięki swoim badaniom mało znanych ekosystemów, jak również przeglądom kolekcji zielnikowych, odkryła ponad 370 gatunków storczyków, które wcześniej nie były znane nauce” – napisano w uzasadnieniu przyznania nagrody przez Fundację Maxwella/Hanrahana.

Polka w prestiżowym gronie

Jak zaznaczyła sama Kolanowska, Fundacja doceniła 5 spośród 60 nominowanych młodych naukowców z całego świata, aby podkreślić wartość badań “nieoczywistych”, których wspólnym mianownikiem jest prowadzenie prac w terenie, wynikających z ciekawości świata i pasji.

– Razem ze mną zostali nagrodzeni naukowcy badający różnorodne obszary, takie jak np. rozwój języka papug, ewolucja i genetyka amazońskich żab, czy przetrwanie mikroskopijnych organizmów w ekstremalnych warunkach. Jestem zaszczycona, że mogę stać u ich boku – dodała.

Fundacja Maxwell/Hanhram powstała w 2018 r. żeby wspierać indywidualnych naukowców, nauczycieli, konserwatorów i twórców, których różnorodne perspektywy pozwalają odkrywać nowe informacje o człowieku i środowisku, w jakim żyje. Przyznawana przez nią nagroda w dziedzinie biologii terenowej ma umożliwiać młodym badaczom poświęcenie czasu na obserwacje i eksperymenty, które pomagają nam lepiej zrozumieć siebie i świat wokół nas.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024