Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Z Bałtyku do kranów

Z Bałtyku do kranów
PU
04.11.2021, o godz. 8:32
czas czytania: około 3 minut
0

Czy picie wody morskiej, np. z Bałtyku, bez obaw o zdrowie jest możliwe. Jeszcze nie, ale być może niedługo, dzięki innowacyjnemu projektowi Świnoujście, stanie się jak najbardziej realne. Miasto, jako pierwsze w Polsce, chce uzdatniać wodę powierzchniową metodą odwróconej osmozy, która dotychczas jest używana tylko w przemyśle.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Odwrócona osmoza jest podstawą jednego ze sposobów odsalania wody morskiej. W 1949 roku Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles po raz pierwszy badał odsalanie wody morskiej, wykorzystując do tego celu półprzepuszczalne membrany. W połowie roku 1950 naukowcy z UCLA i Uniwersytetu Florydzkiego wyprodukowali wodę słodką z wody morskiej. W przypadku Świnoujścia będzie podobnie. Pobierana woda powierzchniowa jest bowiem zasolona, choć zasolenie nie jest znaczne. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu już przystąpił do realizacji pierwszego etapu inwestycji, czyli budowy punktu poboru wody. Powstanie on przy starorzeczu Świny, na tzw. Mulniku. Oczywiście woda nie trafi prosto do kranów, ponieważ musi zostać uzdatniona do picia.

Najważniejsza mineralizacja

Odwrócona osmoza to przepuszczanie wody przez półprzepuszczalną membranę, która ma mikroskopijne pory. Ta woda jest zdemineralizowana. Można ją wypić jednorazowo, ale nie powinna być spożywana w sposób ciągły. W związku z tym wymaga mineralizacji.

– Żeby nie przeprowadzać tego procesu w sposób sztuczny powstał pomysł, żeby mieszać wodę z wodą głębinową. Nie jest to woda słona, ale woda słonawa, w związku z tym ten proces odwróconej osmozy będzie procesem trochę mniej wymagającym, jeżeli chodzi o usuwanie chlorków – wyjaśnia Małgorzata Bogdał, prezes zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu Sp. z o.o.

Przełomowy projekt

Wydaje się, że budowa ujęcia wody i stacji uzdatniania jest niejako inwestycją wymuszoną, choćby z tego względu, że w Świnoujściu nigdy nie było za dużo wody. Tymczasem miasto chce się rozwijać, czemu służyć będzie budowany właśnie tunel pod rzeką Świną.

– Sądzę, że jeśli nam się uda, wiele miast w Polsce będzie mogło skorzystać z pomysłu uzdatniania wody metodą odwróconej osmozy. Podjęcie decyzji o jej zastosowaniu przez samorząd to spora innowacja – mówi Janusz Żmukiewicz, prezydent Świnoujścia.

– To rzeczywiście metoda pionierska w Polsce, jeśli chodzi o uzdatnianie wody do picia. Nie mamy wielkich doświadczeń w tej dziedzinie, poza stosowaniem metody odwróconej osmozy w przemyśle, np. farmaceutycznym, gdzie potrzebna jest woda praktycznie zdemineralizowana – mówi Małgorzata Bogdał.

Będą potrzebne pieniądze

Budowa ujęcia wody już trwa, natomiast trudno na razie oszacować koszty całości przedsięwzięcia. ZWiK w Świnoujściu niedługo ogłosi przetarg na realizację inwestycji i dopiero wtedy będzie można mówić o realnych kosztach przedsięwzięcia. Pojawiły się już wstępne oferty, które opiewają na dość duże sumy, ale jest spora szansa, że uda się przeprowadzić inwestycję poniżej kosztów, które pojawiły się na wstępnych etapach, a nawet w przestrzeni publicznej. Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie inwestycji z rządowego programu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, ale nie otrzymało dofinansowania w pierwszym „rozdaniu”. Kolejna edycja naboru wniosków zaplanowana jest na listopad – grudzień bieżącego roku.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024