Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Zachodniopomorskie: Naukowcy i policjanci monitorują akweny

Zachodniopomorskie: Naukowcy i policjanci monitorują akweny
PU/PAP
10.12.2021, o godz. 10:21
czas czytania: około 3 minut
0

Naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie oraz zachodniopomorska policja będą wspólnie monitorować akweny Pomorza Zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego. Celem projektu jest m.in. wykrywanie i usuwanie zagrożeń z ekosystemu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Zadanie, jakie postawili sobie naukowcy, to dzielenie się doświadczeniami w zakresie pozyskiwania danych, zarówno z powietrza, jak i pod wodą.

– Wchodzimy tu w obszar tzw. teledetekcji, czyli zdalnego zbierania danych, które wykorzystywane są przede wszystkim do ochrony bioróżnorodności, znajdowania wraków, sieci rybackich, wycieków. Policja została wyposażona w sprzęt, który umożliwia ten monitoring, a naszym zadaniem jest podzielenie się doświadczeniami, w jaki sposób przetwarzać dane, aby te niebezpieczeństwa wychwycić – mówi dr inż. Grzegorz Stępień, prorektor ds. kształcenia Akademii Morskiej w Szczecinie.

Najgorsze wraki

Największym obecnie zagrożeniem dla ekosystemu są wraki.

Stanowią przede wszystkim punkt zaczepienia dla zagubionych sieci rybackich. Szacuje się, że rocznie w wodach gubionych jest około 640 tys. ton takich sieci.

– Gdy znajdziemy taki wrak, przystępujemy do interpretacji danych, możemy zobrazować go dokładniej, a następnie przekazać go do specjalistów, którzy są w stanie oszacować zagrożenie albo wysłać na miejsce ekipy, które to zagrożenie zneutralizują – mówi Grzegorz Stępień.

Nowe laboratorium

Dane pochodzące ze wszystkich urządzeń pomiarowych Nawigatora XXI, jednostki Akademii Morskiej, lokalizowane są w nowym laboratorium, Survey Roomie – czyli “pokoju kontrolnym”. To tam, na potrzeby hydrografów zebrano w jednym miejscu sprzęt i oprogramowanie niezbędne do przetworzenia danych pomiarowych.

– Dzięki tej systematyzacji, od teraz w przystępnej formie są one przygotowywane dla naukowców i studentów. Dane przydają się także współpracującym z nami służbom, w tym policji” – podkreśla Weronika Gocłowska, rzeczniczka Akademii Morskiej w Szczecinie.

Sprzęt dla policji

W ramach projektu “Monitoring akwenów na terenie Pomorza Zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego” została zakupiona policyjna łódź wyposażona m.in. w nawigację, sonary i radar oraz pojazd terenowy wraz z przyczepą podłodziową.

– Chodzi o to, aby wykorzystać fachową wiedzę specjalistów z Akademii Morskiej, żebyśmy mogli pełnić służbę efektywniej, lepiej i wykorzystywać nowoczesny sprzęt” – mówi podinsp. Alicja Śledziona, rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

W ramach projektu funkcjonariusze policji i żandarmerii wojskowej, inspektorzy Urzędu Żeglugi Śródlądowej oraz ratownicy szczecińskiego WOPR odbędą warsztaty z zakresu fotogrametrii i teledetekcji. Uczestnicy wezmą udział w modułach wykładowych i laboratoryjnych, między innymi dotyczących monitoringu środowiska wodnego, pozycjonowania z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych oraz opracowywania danych hydrograficznych.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024