Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

BOŚ i PFR chcą finansować inwestycje w zielone ciepło

BOŚ i PFR chcą finansować inwestycje w zielone ciepło
PU/PAP
13.12.2021, o godz. 14:43
czas czytania: około 2 minut
0

Bank Ochrony Środowiska oraz Polski Fundusz Rozwoju podpisały w poniedziałek porozumienie w sprawie finansowania inwestycji w zielone ciepłownictwo, w tym spalarnie odpadów. Jego realizacja ma pozwolić na szerokie finansowanie ekologicznych inwestycji w energetykę cieplną, obejmujące zarówno modernizację dotychczasowych, jak i budowę nowych jednostek. Beneficjentami będą głównie samorządy, ale możliwe jest również finansowanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

BOŚ, wspólnie z PFR, chcą zaoferować program finansowania i doradztwa dla podmiotów wytwarzających, obracających i dystrybuujących energię cieplną. Program ma na celu modernizację instalacji oraz budowę nowych jednostek wytwórczych, w tym spalarni odpadów.

Ograniczenie emisji i ochrona środowiska

Technologia termicznego przekształcania odpadów pozwala na wytwarzanie elektryczności oraz energii cieplnej ze spalania odpadów komunalnych. To rozwiązanie jest szeroko stosowane na świecie i pozwala na ograniczenie emisji związanych zarówno z pozyskaniem ciepła oraz elektryczności, jak i tych powstałych w wyniku rozkładu śmieci. Obszar ten daje samorządom możliwość zabezpieczenia potrzeb cieplnych swoich mieszkańców, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów i dbałości o środowisko naturalne.

– Mamy doświadczenie w tym obszarze, finansowaliśmy już nowoczesną spalarnię śmieci w Olsztynie, w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że tego typu rozwiązania są niezwykle efektywne, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym” – mówi Wojciech Hann, prezes BOŚ.

Większe bezpieczeństwo energetyczne

Porozumienie ma zapewnić realną możliwość większego wsparcia dla rozproszonej i zielonej energetyki, co bezpośrednio przekłada się na większe bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.

– Inwestycje typu ITPO to także ekologiczny sposób na pozbycie się śmieci, które w innym wypadku musiałyby trafić na wysypisko. Dzięki temu odpad zostaje przekształcony w zasób, co zbliża nas do gospodarki obiegu zamkniętego – mówi Marzena Koczut, wiceprezes BOŚ.

Główną osią oferty jest współpraca BOŚ-PFR, ale udało się dobrać grono doradców technologicznych, ekspertów rynku, przedstawicieli administracji i kluczowego polskiego producenta, Rafako.

– Wszystko po to, aby samorządy miały poczucie maksimum komfortu i efektywności naszych działań – ocenia Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024