Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Bydgoszcz: MWiK ogłasza przetarg na dokończenie kanalizacji deszczowej

Bydgoszcz: MWiK ogłasza przetarg na dokończenie kanalizacji deszczowej
PU
21.01.2022, o godz. 10:44
czas czytania: około 2 minut
0

Bydgoskiej spółce miejskiej coraz bardziej spieszy się z dokończeniem modernizacji kanalizacji deszczowej w mieście. Kontrakt z dotychczasowym wykonawcą inwestycji został rozwiązany, czego efektem są nerwy kierowców i rozgrzebane ulice. Część prac na razie wykonają pracownicy Miejskich Wodociągów i Kanalizacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Rozbudowa i modernizacja całej sieci kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy to prestiżowy dla miasta projekt. Inwestycja kosztuje ponad 216 mln zł, z czego blisko 130 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Ma być lepiej i ekologicznie, a ulice miasta podczas ulew nie mają zamieniać się w jeziora i rzeki. Ale prace stanęły. Powodem jest zerwany kontrakt.

Wojna na argumenty

MWiK tłumaczyły, że odstąpiły od kontraktu, bo wykonawca nie jest w stanie zrealizować wszystkich obiektów na terenie miasta. Z planowanych do dwustu dwunastu wykonawca zbudował w całości jedynie 20. Konsorcjum, które wykonywało inwestycję już w listopadzie ubiegłego roku złożyło oświadczenie o odstąpieniu od umowy w związku z niewykonaniem przez MWiK istotnych obowiązków wynikających z umowy, które świadczyły o braku woli współdziałania przy dalszej realizacji kontraktu. Tak czy inaczej efekt przerwania prac jest taki, że w wielu miejscach Bydgoszczy ulice rozgrzebane, a na placach budowy nikogo nie ma.

Newralgiczne punkty

Najbardziej uciążliwe miejsca to okolice ulicy Warszawskiej, Królowej Jadwigi i Dworcowej. Niemal każdego dnia to zakorkowane ulice z powodu rozrytego i zamkniętego dla przejazdu fragmentu ul. Fredry. Poza tym nie jeżdżą tamtędy autobusy miejskiej, które muszą przedzierać się objazdem ul. Warszawską. Kolejny punkt to skrzyżowanie ulic ks. Skargi i Reja.

Nowy przetarg

MWiK inwentaryzuje obecni wszystkie obiekty, żeby nowy wykonawca wiedział na czym stoi. Najważniejszy jednak jest nowy przetarg. Ma dotyczyć obiektów, w tym zbiorników retencyjnych, które już zatwierdziły organy administracji architektoniczno-budowlanej, lub też takie dokumenty zostaną niebawem podpisane.

– Przygotowujemy dokumentację przetargową w tym zakresie i zamierzamy możliwe jak najszybciej wszcząć w tym zakresie postępowanie przetargowe – mówi Stanisław Drzewiecki, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy.

Z dokumentacji dotychczasowego procesu budowlanego wynika, że poprzedni wykonawca miał uzgodnienia i zgody Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej na 98 proc. obiektów, a na 85 proc. wydziału gospodarki komunalnej bydgoskiego ratusza.

Na razie we własnym zakresie

Bydgoska spółka zapowiada, że sama zajmie się likwidacją uciążliwości w ruchu w najbardziej newralgicznych punktach miasta.

– W perspektywie kilku tygodni własnymi siłami odtworzymy czasowo nawierzchnię, posprzątamy oraz umożliwimy przywrócenie komunikacji do czasu wyboru nowego wykonawcy prac, który całkowicie będzie mógł je dokończyć w ciągu kilku najbliższych miesięcy – mówi S. Drzewiecki.

Ekipy MWiK będą odtwarzać nawierzchnie m. in. ulicy Fredry i skrzyżowani Skargi z Reja. Według zapewnień prezes spółka jest w kontakcie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a realizacja projektu przebudowy kanalizacji została przedłużona do połowy roku 2023. Dotrzymanie terminów jest bardzo istotne ze względu na finansowanie inwestycji z pieniędzy unijnych.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024