Za realizację inwestycji na kwotę ponad 1,7 mln zł jest odpowiedzialna firma Kępka Architektura Krajobrazu. Od podpisania umowy wykonawca ma 5 miesięcy na zakończenie robót budowlanych. Koncepcję placu zabaw stworzyła firma Porost.
Na placu zabaw pojawi się więcej urządzeń dla dzieci i naturalnych materiałów oraz nowa roślinność. Motywem przewodnim nowego placu zabaw w parku na warszawskim Żoliborzu jest literatura. Dlatego na zmodernizowanym terenie pojawią się tematyczne rzeźby np. w postaci stosu książek czy kredek, a także edukacyjne panele. Będzie można również skorzystać z biblioteczki plenerowej. Na różnych elementach małej architektury umieszczone zostaną cytaty zaczerpnięte z literatury dziecięcej.
Dla różnych grup wiekowych
Głównym założeniem projektowym było wydzielenie kameralnych stref do zabawy i odpoczynku. Teren podzielono na cztery place zabaw dla różnych grup wiekowych: 0-3 lat, 3-6 lat, 6-12 lat i powyżej 12. Część dotychczasowych urządzeń dla dzieci zostanie poddana renowacji, pojawią się też nowe, wykonane głównie z drewna. Wszystkie cztery place połączy drewniany podest. Pojawią się również dwie strefy wypoczynkowe z siedziskami i zadaszeniem w postaci drewniano-stalowych pergoli oraz teren do swobodnych zabaw na trawie.
W północnej części placu zabaw zaplanowano wyposażoną w stojaki rowerowe strefę wejściową, która płynnie przejdzie w strefę wypoczynkową ze stolikami, zadaszeniem oraz hamakiem.
Strefa dla najmłodszych
Plac zabaw dla najmłodszych dzieci (0-3 lata) wyposażony zostanie w zestaw wielofunkcyjny (m.in. zjeżdżalnia, schodki, mostek wiszący), ściankę wspinaczkową w formie tunelu i telefon do zabawy. Znajdzie się tam również nowy drewniany zestaw do zabaw w piasku, huśtawka oraz bujaki: konik i samochód. Zabawę urozmaicą kolorowe tablice edukacyjne. Otoczenie zestawu do zabaw w piasku zostanie dodatkowo osłonięte żaglem zacieniającym na drewnianych słupach.
Część dla najmłodszych będzie sąsiadować z placem zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym. Strefy te połączy tunel przechodzący pod drewnianą kładką. Na placu zabaw dla dzieci w wieku 3-6 lat wykorzystany zostanie istniejący już zestaw wielofunkcyjny. Miejscy ogrodnicy zaadaptują też wóz strażacki i huśtawki oraz wprowadzą nowe urządzenia do zabaw w piasku, bujaki, karuzelę (z możliwością wjazdu wózkiem inwalidzkim) i tematyczne tablice edukacyjne.
Strefy dla dwóch najmłodszych grup użytkowników zostaną wyposażone w piaskownicę wydzieloną drewnianą palisadą, która posłuży również jako siedzisko.
Urządzenia do zabawy dla starszaków
Place zabaw dla dzieci w wieku szkolnym zostaną oddzielone od strefy dla maluchów i przedszkolaków pasem zieleni z trawiastą strefą swobodnej zabawy i drewnianym podestem.
Na placu zabaw dla dzieci w wieku 6-12 lat, w centralnej części terenu, zostanie wykorzystane istniejące urządzenie wielofunkcyjne z dużą wieżą centralną, obrotowy talerz, huśtawki oraz ścianka wspinaczkowa. Przewidziano również wprowadzenie nowej huśtawki obrotowej, huśtawki-wagi i tablic edukacyjnych.
Na placu zabaw dla dzieci w wieku powyżej 12 roku życia wykorzystane zostaną istniejące huśtawki i zestaw sprawnościowy. Zarząd Zieleni zamontuje tam nowy drewniany tor przeszkód, piramidę linową ze zjeżdżalnią oraz stół do ping-ponga. W pobliżu strefy zlokalizowana zostanie trampolina, z której będą mogły korzystać wszystkie dzieci w wieku powyżej 3 lat.
Nowa zieleń oraz elementy małej architektury
Na placu pojawią się nowe elementy małej architektury – kosze na śmieci, stojaki rowerowe oraz ławy umiejscowione wzdłuż planowanych podestów drewnianych. Miejscy ogrodnicy posadzą też siedem drzew liściastych – gatunki klonu: pospolity i jawor, a także jabłonie. Zarząd Zieleni planuje również nasadzenia krzewów, które mają wydzielać i urozmaicać place zabaw. Wybrane zostały m.in. budleja Dawida, dereń biały, jaśminowiec wonny, kosodrzewina, hortensja krzewiasta czy tawuła japońska. Dodatkowym urozmaiceniem kompozycji zieleni będą kwitnące rabaty bylinowe z krwawnikiem, jeżówką, kocimiętką, trawami oraz pnącza.
Komentarze (0)