Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Rosyjska agresja na Ukrainę, a bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy – podcast Energia IPE

Rosyjska agresja na Ukrainę, a bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy – podcast Energia IPE
28.02.2022, o godz. 15:22
czas czytania: około 2 minut
0

W czwartek (24 lutego 2022 r.), we wczesnych godzinach rannych rozpoczęła się inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. To kolejna odsłona, wojny trwającej de facto od ośmiu lat. W podcaście Instytutu Polityki Energetycznej Energia IPE Polityka - Gospodarka - Klimat, dr hab. Mariusz Ruszel, profesor Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza mówi o tym jaki jest stan bezpieczeństwa energetycznego Polski i Unii Europejskiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Co może stać w Polsce, a szerzej Europie gdyby nagle zabrakło gazu i ropy naftowej z Rosji? Czy kraje Unii Europejskiej mają alternatywne źródła dostaw? Jakie będą koszty takich ewentualnych dostaw? Jak w tej chwili wygląda pokrycie zapotrzebowania? Jak wreszcie sprawdza się w kontekście ostatnich wydarzeń strategia dywersyfikacji dostaw gazu do Polski?

Konflikt ukraińsko-rosyjski oprócz działań typowo wojskowych, tlących się cały czas, a także oprócz ataków cybernetycznych czy wojny propagandowej, ma też wymiar gospodarczy, a konkretnie dotyczy surowców energetycznych.

Ukraina jest niezwykle ważnym państwem z punktu widzenia surowców. Posiada ogromne złoża gazu, w tym gazu łupkowego, złoża ropy naftowej, węgla czy uranu. Posiada tezż rozwiniętą infrastrukturę gazociągów i ropociągów, a także podziemne zbiorniki gazu. Przez wiele lat przez jej teren transportowany był gaz do Europy Zachodniej. Nasz wschodni sąsiad miał odrywać ważną rolę w strategii wodorowej Unii Europejskiej.

Prof. Mariusz Ruszel odpowiada też na pytanie, co może stać w Polsce, a szerzej Europie gdyby nagle zabrakło gazu i ropy naftowej z Rosji. Czy kraje Unii Europejskiej mają alternatywne źródła dostaw? Jakie będą koszty takich ewentualnych dostaw? Jak w tej chwili wygląda pokrycie zapotrzebowania? Jak wreszcie sprawdza się w kontekście ostatnich wydarzeń strategia dywersyfikacji dostaw gazu do Polski?


Polityka Energia Klimat to podcast przygotowywany przez Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. Eksperci think tanku, jak i zaproszeni goście mówią o najważniejszych sprawach dotyczących sektora energetycznego, komentują bieżące wydarzenia, charakteryzują szersze trendy.
***
Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie to powstały w 2015 r. niezależny think tank grupujący ekspertów zajmujących się energetyką. Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, ekspercką, propaguje naukę i wiedzę o polityce energetycznej. Wydaje też analizy, raporty, książki czy anglojęzyczne czasopismo naukowe Energy Policy Studies.
Strona IPE: https://www.instytutpe.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024