W latach 1935-1985 w pawilonie z roślinami wodno-błotnymi „starej Palmiarni” uprawiano wiktorię królewską /amazońską/, która była ogromną atrakcją ówczesnej ekspozycji. Dosłownie ogromną – w uprawie jej liście mogą dochodzić do 200 cm. W nowej Palmiarni, w miejsce pawilonu z egzotyczną roślinnością wybudowano dział akwarystyczny z czterema dużymi zbiornikami.
Victoria Regia o pływających liściach
Gliwiczanie i goście odwiedzający miasto mają okazję ponownie spotkać się z królową – Victoria wróciła do gliwickich tropików!
Victoria Regia to roślina o dużych pływających liściach, pochodzi z dorzecza Amazonki. W ojczyźnie nazywana jest przez Indian „talerzami wodnymi”. Ma największe liście na świecie wśród gatunków wodnych. Są one często wykorzystywane przez kilka gatunków ptaków jako platformy do łowienia ryb, a przez gady jako leżaki do wygrzewania się w słońcu.
Nasiona z Poznania
– Próbujemy wprowadzić do ekspozycji tę ważną dla nas, z historycznego punktu widzenia, roślinę. Nasiona otrzymaliśmy z Palmiarni w Poznaniu. Z nich wyrosły dwie silne sadzonki. Obecnie jedna z nich została umieszczona w zbiorniku prezentującym środowisko Amazonki. Co prawda wielkość liści nie przekracza jeszcze 50 cm, ale już możemy cieszyć się pierwszym kwiatem. W pełnej krasie jest on widoczny od strony zaplecza. Druga sadzonka, po wykonaniu instalacji doświetlającej, zostanie posadzona w oczku wodnym w pawilonie tropiku – mówi Marek Bytnar, kierownik Palmiarni Miejskiej w Gliwicach.
Komentarze (0)