Reklama

ad1a stihl [09.09-30.09.24]

Parlament ogranicza weglowy odcisk

Parlament ogranicza weglowy odcisk
12.11.2008, o godz. 12:57
czas czytania: około 2 minut
0

Każdy odciska na naszej planecie swój "węglowy ślad". Składają się na niego zużycie energii, produkcja odpadów, czy emisja ciepła. Wpływ na środowisko wyraża się poprzez odpowiadającą mu ilość dwutlenku węgla wyemitowanego do atmosfery. Parlament Europejski chce ograniczyć swój "węglowy odcisk" o trzydzieści procent do 2020 roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Decyzję o zmniejszeniu "węglowego odcisku" podjęło Prezydium składające się z przewodniczącego i czternastu wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego. Wcześniej przygotowano szczegółowe studium, w którym znalazły się proekologiczne zalecenia dla pracowników oraz ocena wydajności energetycznej budynków PE w Brukseli, Luksemburgu i w Strasburgu.
 
Powstała strategia, która zakłada zmianę nawyków w pracy, czyli oszczędność materiałów i energii, wykorzystanie źródeł odnawialnych i ograniczenie emisji. Systemy informatyczne, stan budynków oraz podróże służbowe, to trzy dziedziny, w których zmiany mogą przynieść największe efekty.
 
Wyjątkowy charakter i międzynarodowa skala działalności Parlamentu Europejskiego wymagają wielkich powierzchni w budynkach, gdzie mieszczą się sale konferencyjne, biura i kabiny tłumaczy. Dodatkowo, na mocy Traktatu, parlament zobowiązany jest utrzymywać swoje siedziby w trzech różnych miejscach.
 
W Parlamencie ukonstytuowała się specjalna grupa robocza złożona z wiceprzewodniczących, którą kieruje francuski poseł Gérard Onesta. "Rozpoczynamy zieloną rewolucję. Chcemy dawać przykład" – mówi deputowany.
 
Nowe budynki Parlamentu w Brukseli – Antal i Brandt, mają na dachu ogniwa słoneczne, zastosowano w nich dodatkową izolację murów oraz specjalne szyby o bardzo niskim współczynniku przenikalności ciepła. W system wodny budynków włączony został zbiornik na deszczówkę o pojemności 145 tysięcy litrów. Zgromadzona w nim woda będzie wykorzystywana do spłukiwania toalet. Dodatkowo, w biurach zamontowano czujniki ruchu, które wyłączają światło i klimatyzację, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu.
 
Gérard Onesta podaje jeszcze inne przykłady: we flocie parlamentarnych limuzyn będzie coraz więcej aut hybrydowych. Ekrany ciekłokrystaliczne w salach posiedzeń oszczędzą drukowania, a wideokonferencje pozwolą zredukować koszty podróży służbowych.
 
Parlament Europejski może się poszczycić, jako jedyna instytucja UE, certyfikatem ekozarządzania i audytu EMAS. Audyt EMAS, który rozpoczął się w Parlamencie w 2006 roku obejmuje zużycie wody, papieru, energii oraz segregację śmieci. Od 2008 roku, ani jeden kilowat energii elektrycznej, którą zasilane są budynki Parlamentu nie pochodzi z elektrowni atomowych. Wybór alternatywnych źródeł ograniczył "odcisk węglowy" PE aż o 17 procent.     

źródło: europarl.europa.eu


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024