Vattenfall zamierza zainwestować w farmy wiatrowe, a jednocześnie koncern deklaruje, że do 2050 roku wszystkie jego elektrownie przestaną emitować CO2 do atmosfery.
Natomiast RWE za 1,5 mld euro do 2014 roku wybuduje wraz z Kompanią Węglową niskoemisyjną elektrownię o mocy 800 MW na bazie nieczynnej kopalni Czeczot.
Cytowany przez „Rz” Paweł Gniadek, rzecznik Tauronu mówi, że spółka wyda na inwestycje 30 mld zł, ale w tej chwili trudno jeszcze wskazać, ile z tych środków trafi na inwestycje proekologiczne.
Należące do PGE, Elektrownie Szczytowo-Pompowe chcą wspólnie z Krajową Spółką Cukrową wybudować zakłady posiadające instalacje do produkcji biopaliw oraz biogazownie. Miałyby one powstać na terenach nieczynnych cukrowni i produkować rocznie 240 GWh energii elektrycznej. Koszt tej inwestycji szacowany jest na 450 mln, ma być ona ukończona do końca 2011 roku.
Natomiast Energa w latach 2009 – 2015 chce przeznaczyć na inwestycje około 20 mld. Część z tych środków trafić ma na energetykę rozproszoną, biogazownie, elektrownie opalane biomasą, farmy wiatrowe i elektrownie wodne. Firma zamierza również wybudować 1000 MW w niskoemisyjny blok energetyczny w Ostrołęce oraz elektrownię gazową w Gdańsku, która ma powstać we współpracy z PGNiG oraz Lotosem.
źródło: Rzeczpospolita
Komentarze (0)