Autorzy raportu twierdzą, że konieczna jest prawdziwa rewolucja energetyczna, a ograniczanie negatywnych wpływów energetyki na środowisko wymaga dekarbonizacji światowych źródeł energii polegającej na przejściu na wydajne, ale niskowęglowe dostawy energii. Na ograniczanie emisji C02 duży wpływ będzie miała energetyka poprzez stosowanie czystych technologii węglowych oraz przejście na OZE.
„Przyszłość ludzkiego dobrobytu zależy od tego, w jakim stopniu pomyślnie przezwyciężymy dwa kluczowe wezwania, przed którymi w energetyce dziś stoimy: zapewnienie dostaw pewnej i przystępnej cenowo energii oraz szybkiego przejścia do niskowęglowego, wydajnego i przyjaznego dla środowiska systemu dostaw energii”.
Należy zmienić sposób konsumpcji energii. Za ponad 20 lat, w 2030 r. 80% zapotrzebowania na energię zaspokoją paliwa kopalne. Zmieni się udział źródeł energii. Ropa naftowa pozostanie paliwem dominującym pozostanie, ale jej udział spadnie o 4% do poziomu 30%.
Z kolei udział gazu ziemnego wzrośnie do 22 proc, a węgla do 29 proc. Energia atomowa w bilansie energii pierwotnej uzyska 5 proc. udział, a w produkcji energii elektrycznej jej udział spadnie do 10%. Natomiast odnawialne źródła awansują na drugie źródło energii po węglu.
Streszczenie raportu w języku polskim pobierz
Prezentacja raportu WEO-2008 w języku angielskim pobierz
Źródło: www.worldenergyoutlook.org i www.cire.pl
Komentarze (0)