Umowę zawarto z myślą o walce z globalnym ociepleniem, uzależnieniem od ropy naftowej oraz zaspokojeniem potrzeb w zakresie mobilności w miastach w przyszłości.
Wcześnie zdaliśmy sobie sprawę, że program mobilności z zerową emisją wykracza znacznie poza samą kwestię pojazdów. (…) Skuteczne wdrożenie programu wymaga rozległej współpracy z rządem i innymi partnerami – powiedział Carlos Tavares, wiceprezes Nissan Motor.
Plan zakłada uruchomienie 1300 stacji doładowujących do końca 2011 r., z których 320 powinno być gotowych w 2010 r. Portugalia zaproponuje także zachęty dla osób decydujących się na zakup pojazdów elektrycznych – ulgi w podatku dochodowym dla osób fizycznych i firm dokonujących zbiorowych zakupów pojazdów elektrycznych. Ulgi podatkowe zostaną wprowadzone pod koniec 2010 r. będą obowiązywały min. 5 lat. Analizowane są też inne zachęty: ulgi w opłatach za parkowanie oraz preferencyjne warunki kredytów i dotowanie finansowania zakupu.
Rząd Portugalii deklaruje, że od 2011 r. 20% pojazdów kupowanych przez instytucje publiczne będzie pojazdami o zerowej emisji. Działania edukacyjne obejmujące m.in. demonstracje pojazdów elektrycznych rozpoczną się w 2010 r.
Proponowane rozwiązania zostały ogłoszone na wystawie Portugal Tecnológico 2008 w Lizbonie, gdzie zaprezentowano m.in. model Nissan Cube Denki. Jest to pojazd koncepcyjny wyposażony w takie same akumulatory litowo-jonowe, jak te, które będą napędzały nowe pojazdy elektryczne marki Nissan.
Sojusz Renault-Nissan wprowadzi elektryczne pojazdy na rynek portugalski na początku 2011 r. Portugalia będzie jednym z pierwszych krajów, do których Sojusz dostarczy pojazdy elektryczne. W 2012 r. Nissan i Renault będą oferować pojazdy elektryczne na masową skalę na całym świecie.
Źródło: Nissan
Komentarze (0)