Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Szybciej, bo bezwykopowo

Szybciej, bo bezwykopowo
16.12.2008, o godz. 15:19
czas czytania: około 2 minut
0

Trzy dni – tyle specjalistycznej firmie zajmuje wymiana ponad 200-metrowego odcinka kanalizacji sanitarnej w centrum Ostrowa Wielkopolskiego. Na skrócenie czasu pozwala nowoczesna technologia – zastosowanie bezwykopowo specjalnego wkładu do rurociągu. Prace zleciło PWiK Wodkan SA w Ostrowie Wielkopolskim.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

To element planowanej i prowadzonej renowacji systemu kanalizacyjnego w centrum miasta. W ulicy Wolności w Ostrowie Wielkopolskim w ścisłym centrum miasta wymieniany jest skorodowany odcinek kanału sanitarnego. To 212 metrów betonowego rurociągu. Rurociągi są ułożone piętrowo, a powstały przed I wojną światową.

– Trudność tych prac polega na tym, że kanały w tej części miasta ułożone są piętowo. Nad kanałem sanitarnym góra idzie kanał deszczowy. Sanitarny jest mocno skorodowany i trzeba go wymienić, bo dochodzi do przesiąków – mówi Artur Talaga, zastępca kierownika działu technicznego i inwestycji w PWiK Wodkan SA w Ostrowie Wielkopolskim.

Żeby skrócić czas prac zdecydowano się na metodę bezwykopową. Do wnętrza betonowego kanału sanitarnego wpuszczany jest wkład elastyczny. Prace specjalistyczna ekipa podzieliła na trzy odcinki, około 70-metrowe.

– Do wnętrza kanału można się przedostać tylko przy studzience. Do kanału wprowadza się specjalny rękaw wykonany z tkaniny technicznej nasycony żywicowym termoutrwalaczem. Taki rękaw przywożony jest z Danii, w lodzie, jest schłodzony i w taki sposób wkłada się go do kanału. Potem para podgrzewa ten odcinek do 90 stopni Celsjusza, rękaw się wyprężą i szczelnie „oblepia” nam kanał sanitarny od wewnątrz. Potem następuje jego schładzanie. W ten sposób – mówiąc obrazowo – wewnątrz starego kanału powstaje nowy, który wzmacnia ten stary, popękan. – wyjaśnia Tomasz Sikorski, inspektor odbioru ścieków i eksploatacji sieci kanalizacyjnej w spółce Wodkan SA.

Po zamontowaniu rękawa wewnątrz kanału specjalny frez wycina od wewnątrz otworu na przykanaliki. Całość prac jest monitorowana przed i po zakończeniu prac za pomocą kamery, obraz jest rejestrowany.

– Gdybyśmy zdecydowali się na tradycyjną metodę to położenie nowego betonowego 200-metrowa odcinka kanału sanitarnego trwałoby około miesiąca, trzeba by zamknąć całą ulicę, zmienić ruch, ponieważ ul. Wolności jest jednokierunkowa. Trzeba by także zniszczyć nawierzchnię, bo rurociągi idą środkiem drogi. I po zakończeniu prac odtworzyć nawierzchnię. Koszty tych dwóch sposobów prac są więc porównywalne. Ale metoda bezwykopowa jest zdecydowanie szybsza – dodaje Jacek Nasiadek, prezes PWiK Wodkan SA w Ostrowie Wielkopolskim.

W częściowo podobny sposób w I kwartale 2009 roku wymieniana będzie kanalizacja wodociągowa w ulicy Śmigielskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

źródło: ostrow-wielkopolski.um.gov.pl


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024