Sztuczna rzeka na uczelni

Sztuczna rzeka na uczelni
15.01.2009, o godz. 9:46
czas czytania: około 2 minut
0

Dobiega końca budowa Centrum Naukowo-Dydaktycznego Wydziału Inżynierii i Kształtowania Środowiska SGGW, tak zwanego Centrum Wodnego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Prace budowlane rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku. Obiekt zostanie oddany do użytku wiosną 2009 roku. Projekt znalazł się na liście kluczowych inwestycji na lata 2007-2013 Programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. SGGW przyznano na budowę centrum 28,86 mln PLN z funduszy UE.

Na powierzchni 1,5 hektara powstaje model rzeki oraz budynek badawczo-dydaktyczny. Obiekt będzie dostępny dla wszystkich. – Tu będzie można przyjść nie tylko z próbkami wody z kranu czy ze studni na działce, aby je przebadać w laboratoriach, ale także na spacer wzdłuż sztucznej rzeki, która będzie płynęła „z gór do jeziora” – mówi prof. dr hab. Alojzy Szymański, rektor SGGW. Na własne oczy będzie można zobaczyć w jaki sposób spiętrza się wodę oraz jakie rośliny rosną wzdłuż rzeki. Będzie to otwarty teren, po którym można swobodnie spacerować. – Woda to światowy problem na najbliższe stulecia, dlatego będziemy badać i uczyć, w jaki sposób ją magazynować i ograniczać zużycie – wyjaśnia profesor Alojzy Szymański.

Centrum Wodne będzie największym krajowym obiektem badawczym zajmującym się problematyką wody, skupiającym laboratoria z rożnych dziedzin. Będzie to także poligon doświadczalny dla naukowców i studentów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Projekt obejmuje budowę i wyposażenie budynku laboratoryjno-dydaktycznego z pracowniami i laboratoriami Katedry Geoinżynierii, Budownictwa i Geodezji, Inżynierii Wodnej i Rekultywacji Środowiska oraz Katedry Kształtowania Środowiska. Centrum Wodne zlokalizowane jest wzdłuż modelu koryta rzeki. W założeniu Centrum będzie składało się z modelu cieku wodnego połączonego ze zbiornikami troficznymi. Całość układu wodnego ma obrazować obieg wody w środowisku. System ten można podzielić na część odwzorowującą zlewnię górską oraz część stanowiącą zlewnię rzeki nizinnej. Odpowiednie ukształtowanie doku ze szklaną ścianą umożliwi zejście w głąb zbiornika wodnego i pozwoli na obserwację rozwoju strefy przybrzeżnej. W Centrum wodnym zostaną również zbudowane i wkomponowane w powierzchniowy obieg wody modele typowych budowli hydrotechnicznych w korytach i zbiornikach.

źródło: SGGW


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024