W ostatnich latach coraz większą popularność wśród sposobów utylizacji odpadów zyskuje kompostowanie. Jest to metoda tania (zakładając jej wariant podstawowy), skuteczna i opłacalna. Polega na niskotemperaturowym tlenowym rozkładzie substancji organicznych pochodzenia komunalnego, przemysłowego i rolniczego z udziałem mikroorganizmów. Na polskim rynku funkcjonuje kilka dużych firm oferujących różne technologie, metody i urządzenia do kompostowania.

Kompostowanie wykorzystuje działanie drobnoustrojów, czyli naśladuje procesy, które występują w przyrodzie. Różne techniczne modyfikacje intensyfikują i przyspieszają ten proces poprzez stwarzanie jak najlepszych warunków. Podwyższona temperatura w procesie kompostowania likwiduje część mikroorganizmów chorobotwórczych a przede wszystkim bakterii [Fot.: Ruszt do układania pryzm]. Dalsze etapy kompostowania wspomagają swoim antybiotycznym działaniem pleśnie i grzyby. Kompost wpływa korzystnie na ciężkie gleby rozluźniając ich strukturę, wiąże gleby lekkie i piaszczyste a także powiększa ich pojemność wodną i cieplną.
Przy kompostowaniu samych osadów ściekowych należy dostarczyć dodatkową masę organiczną (słomę, trociny, wióry, korę, drobne zrębki albo węgiel brunatny), która poprawia stosunki wodno-powietrzne w pryzmie. Można także dodać część organiczną z sortowanych odpad...