Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
KONTROLE 5.12.22 [24.11-05.12.22]

Prawo

Wpisy

e-wodobranie [28.10-05.12.22]
Neobioenergy D [01.12-08.12.22]
Zobacz wszystkie wydarzenia

Wpisy

Senat. Komisja nie uwzględniła poprawek ZMP i ZPP do ustawy o maksymalnych cenach prądu

Senacka komisja samorządu terytorialnego zaproponowała w poniedziałek kosmetyczne poprawki do ustawy wprowadzającej maksymalne ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, samorządów, mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

Utrzymanie terenów zieleni a gospodarka odpadami

Właściwa troska o utrzymanie terenów zieleni wiąże się z koniecznością przeprowadzenia wielu prac utrzymaniowych, takich jak np. koszenie trawników lub pielęgnacja zieleni. W dużej mierze prace te przeprowadzane są przez podmioty wyspecjalizowane w świadczeniu tego typu usług. W procesie tym powstają odpady – skoszona trawa czy przycięte gałęzie. Może jednak dojść do wytworzenia również innych pozostałości, takich jak zużyty sprzęt czy opakowania po stosowanych preparatach. I tu już do głosu dochodzi prawo.

Wysokość kar środowiskowych w polskim prawie

Wbrew powszechnej opinii, aktualnie w przepisach polskiego prawa zawarto obszerny zbiór przepisów regulujących sankcje, które grożą za niedopełnienie obowiązków wynikających z regulacji środowiskowych. To surowe sankcje. Pozostaje pytanie o skuteczność ich egzekucji.

Skrócenie taryf wod-kan. Aktualny raport z placu boju

Przedstawiciele branży wodociągowo-kanalizacyjnej w ciągu ostatnich kilku tygodni bombardowani byli różnorodnymi informacjami dotyczącymi możliwości oraz trybu składania – roboczo rzecz ujmując – wniosków o skrócenie taryf. Do zainteresowanej opinii publicznej chyba najmocniej przebiła się informacja, w świetle której od 1 września br. miała otworzyć się nowa, szybka(?) ścieżka procedowania przez regulatora wniosków złożonych na podstawie art. 24j tzw. ustawy branżowej, opartych na wąskim, konkretnym katalogu przesłanek (vide wzrost cen energii elektrycznej i gazu). 
Odra rzeka jesień monitoring

Wody Polskie chcą, by powstała nowa inspekcja wodna. Trwają prace nad specustawą

W ramach opracowywanej specustawy odrzańskiej powstać ma nowa inspekcja, która będzie prowadzić kontrole wód, w tym monitoring rzek pod względem zanieczyszczeń - poinformował PAP wiceprezes Wód Polskich Wojciech Skowyrski. Dodał, że inspekcja miałaby zacząć działać w roku 2024.

Legislacyjny rollercoaster – czas na nowe zmiany w przepisach wod-kan

Ledwie branża wodociągowo-kanalizacyjna zdążyła ochłonąć po wakacyjnej zmianie tych przepisów ustawy branżowej (9 sierpnia br. weszły w życie przepisy Ustawy z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw), które dotyczą wieloletnich planów rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, a już na legislacyjnym horyzoncie pojawiło się widmo kolejnych zmian związanych z konieczną transpozycją do rodzimego systemu przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (dalej: dyrektywa).
css.php