Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

W MKiŚ powołano specjalny zespół ds. ochrony drzew i krzewów. Celem regulacje dot. ochrony zieleni

W MKiŚ powołano specjalny zespół ds. ochrony drzew i krzewów. Celem regulacje dot. ochrony zieleni
MŁ/PAP
11.07.2024, o godz. 8:50
czas czytania: około 2 minut
0

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w środę o utworzeniu specjalnego zespołu, który ma zaproponować przepisy chroniące zieleń przed nadmierną i nieuzasadnioną wycinką lub zniszczeniem. Zespół ma się skupić na: definicji drzewa, jego uszkodzenia i zniszczenia; wysokości i sposobie naliczania kar administracyjnych za uszkodzenie lub zniszczenie drzewa; kryteriach wydawania zezwoleń na usunięcie drzew i krzewów; regulacjach w zakresie nasadzeń zastępczych, kompensacji strat spowodowanych przez wycinkę drzew; działaniach na rzecz zachowania istniejących drzew i krzewów w procesie inwestycyjnym; zasadach informowania o planowanym usunięciu drzewa lub krzewu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Zespół ds. ochrony drzew i krzewów opracuje narzędzia prawne, które pozwolą skutecznie chronić zieleń przed nieuzasadnioną wycinką lub jej zniszczeniem – w tym m.in. w sytuacji prowadzenia inwestycji w jej otoczeniu – podał resort. 

Prace w obrębie korzeni, pnia, korony drzewa lub w obrębie korzeni i pędów krzewu

Według ministerstwa, zespół przeanalizuje i uporządkuje także propozycje zmian legislacyjnych, zgłaszane przez różne grupy społeczne, oraz przygotuje założenia do rozporządzenia, które będzie określało metody wykonywania prac w obrębie korzeni, pnia, korony drzewa lub w obrębie korzeni, pędów krzewu.

Zespół ma się skupić na: definicji drzewa, jego uszkodzenia i zniszczenia; wysokości i sposobie naliczania kar administracyjnych za uszkodzenie lub zniszczenie drzewa; kryteriach wydawania zezwoleń na usunięcie drzew i krzewów; regulacjach w zakresie nasadzeń zastępczych, kompensacji strat spowodowanych przez wycinkę drzew; działaniach na rzecz zachowania istniejących drzew i krzewów w procesie inwestycyjnym; zasadach informowania o planowanym usunięciu drzewa lub krzewu.

Ochrona zieleni w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego

Przeanalizowane zostaną także zasady ochrony zieleni w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Rewizji będą podlegały też przepisy regulujące ochronę drzew i krzewów na obszarach wpisanych do rejestru zabytków i na terenach cmentarnych – podkreśliło ministerstwo.

Spodziewane efekty

W efekcie, według MKiŚ, wypracowane przez zespół przepisy będą wpływały przede wszystkim na: większą ochronę zielonego środowiska miejskiego, trwałe wzmocnienie ochrony istniejącej zieleni, redukcję miejskiej wyspy ciepła, a także niwelowanie zjawiska lokalnych podtopień poprzez rozwój zielonej retencji), zahamowanie postępującej utraty różnorodności biologicznej oraz zapewnienie właściwego schronienia dla ptaków.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024