Grażyna Wszołek

W ostatnich latach w bardzo szybkim tempie nasze drogi są wyposażane w ekrany akustyczne, których podstawowym zadaniem ma być tłumienie lub ograniczenie rozprzestrzeniania się hałasu komunikacyjnego. Wzrost świadomości dotyczącej zagrożenia hałasem spowodował lawinę informacyjną, a także pojawienie się dużej ilości firm zajmujących się problemami walki z tym zagrożeniem.

Wydaje się, że problem budowy ekranów akustycznych jest tak powszechnie znany, że jego rozwiązania (w pewnym chociażby zakresie) są proste. Wysokie nakłady finansowe powinny dyktować rozwiązania ekonomicznie uzasadnione, skuteczne na miarę możliwości i dodatkowo estetyczne. Niemniej patrząc na nasze drogi, odnosi się zupełnie przeciwne wrażenie. Widzimy na ogół ekrany, które pogarszają obraz środowiska zewnętrznego, a miejsce i sposób ich posadowienia (ukształtowanie terenu, rodzaj sytuacji urbanistycznej, rodzaj zastosowanego ekranu) wskazują często na małą efektywność ekranowania.

Podstawowe wymagania stawiane ekranom

Szczegółowe dane na temat ekranów, zasad ich stosowania oraz obliczeń zawarte są w materiałach1-6.
Przed przystąpieniem do budowy ekranu konieczne jest wykonanie prawidłowego projektu ekranu, ściśle związanego z miejscem jego posadowienia, oraz wykonanie prognozowania jego skuteczności. Ekran ma być skuteczny, trwały, dobrze harmonizujący z otoczeniem, jego koszty możliwie najniższe. Estetyka ek...