Maj, z uwagi na targi WOD – KAN można uznać za miesiąc upływający pod znakiem wody. Stąd znaczna część artykułów w bieżącym wydaniu poświęcona została zagadnieniom wodno-ściekowym. Jako uzupełnienie tej tematyki przygotowanej przede wszystkim pod kątem zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków przygotowaliśmy raport pt. „Sanitacja indywidualna”. Skupiamy w nim uwagę na przydomowych oczyszczalniach ścieków, które stanowią alternatywę na terenach z rozproszoną zabudową. Jako przydomowe, nieco odmiennie niż przepisy, potraktowaliśmy także rozwiązania proponowane dla producentów większych ilości nieczystości ciekłych (hoteli, szkół itd.). Alternatywą dla prezentowanych w zestawieniu tabelarycznym systemów neutralizacji ścieków, mogą być oczyszczalnie glebowo-korzeniowe.
(red.)

Kilka uwag o sanitacji w gminie

Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wyjaśnia niektóre spośród podstawowych pojęć z zakresu sanitacji indywidualnej. Jako nieczystości ciekłe określa ona ścieki gromadzone przejściowo w zbiornikach bezodpływowych. Przez te ostatnie rozumie się instalacje i urządzenia przeznaczone do gromadzenia nieczystości ciekłych w miejscu ich powstawania.
W ustawie czytamy m.in., że do obowiązków właścicieli nieruchomości należy jej przyłączenie do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Natomiast w przypadku, gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest nieuzasadniona technicznie lub ek...