Magdalena Tomżyńska

Wiosna to pora roku, w której pod wpływem budzącej się do życia natury wzrasta zainteresowanie ogrodami, terenami zieleni i roślinami. Powstaje wówczas najwięcej nowych założeń. Wiosna to także dobry czas dla intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych na terenach zieleni. Ich prawidłowe i terminowe wykonanie wpływa na kondycję roślin. Warto zatem zaplanować i zabezpieczyć fundusze w budżecie na realizację tych prac, a także dopilnować właściwego ich wykonania.
Oprócz prac porządkowych, które rutynowo wykonuje się w parkach, na skwerach i innych terenach zieleni, takich jak sprzątanie czy grabienie liści, najważniejsze są trzy rodzaje zabiegów: cięcie, nawożenie i ściółkowanie.

Cięcie

jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Tniemy rośliny ze względów sanitarnych, dla uformowania kształtu, ograniczenia rozmiarów, odmłodzenia rośliny, pobudzenia kwitnienia oraz w celu zapewnienia bezpieczeństwa (w sytuacjach, kiedy nadmiernie rozrośnięte lub będące w złym stanie zdrowotnym zagrażają przechodniom lub samochodom) [Rys. 1. Wczesną wiosną przycinamy krzewy które będą kwitły na nowych, tegorocznych pędach].

Drzewa

Cięcie roślin drzewiastych jest zabiegiem koniecznym, mimo że narusza równowagę biologiczną rośliny. Dlatego należy tratować je z...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?