Stanisław Derlatka, Sławomir Lutek

Program zrównoważonego rozwoju, w tym jego części składowe, tj. polityka ekologiczna, strategia rozwoju oraz studium (plan lub koncepcja) zagospodarowania przestrzennego, powinny być opracowywane przy szerokiej współpracy ze społecznościami zamieszkującymi rozpatrywany obszar. Opracowanie programu nie powinno być tylko zadaniem władz samorządowych regionu. Warunkiem jego właściwego opracowania a potem pełnej realizacji jest uzyskanie dlań szerokiego poparcia społecznego.

Mówiąc o społecznościach regionalnych mamy na myśli nie tylko pojedyncze osoby i rodziny, ale także funkcjonujące w ich obrębie organizacje, różne struktury społeczne i podmioty gospodarcze, tzn. wszystkich, których dotyczy realizacja programu i bez których zaangażowania nie można go w pełni zrealizować.

Promocja i trwałość programu

Aby uzyskać aprobatę społeczną i głęboką identyfikację społeczności regionu z przyjętymi w programie ekorozwoju rozwiązaniami, potrzebne jest jego opracowanie przy bezpośrednim zaangażowaniu liderów oraz zainteresowanych przedstawicieli społeczności zamieszkującej ten region. Potrzebna jest szczególna promocja programu. Nie da się tego uzyskać opracowując dokumenty "za biurkiem".
Ważnym aspektem jest zapewnienie trwałości regionalnego programu ekorozwoju. Nie można dopuścić do tego, by dokumenty z nim związane cieszyły się aprobatą tylko jednej kadencji władz samorządowych, ...