Krzysztof Skalmowski

W ostatnim dziesięcioleciu obserwuje się bardzo dynamiczne zmiany w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce. Przez wiele poprzednich lat jedynymi rozwiązaniami w tym zakresie było składowanie na wysypiskach. Dopiero ostatnie lata przyniosły wyraźny postęp w tej dziedzinie.


Od początku XX wieku, a nawet wcześniej, w krajach zachodnich zaczęto budować spalarnie odpadów, a od lat 50-tych rozwinęła się budowa kompostowni. Już w latach 20-tych rozpoczęto budowę sortowni odpadów, w których na taśmie sortowniczej wybierano ręcznie z odpadów materiały tekstylne (wówczas stanowiły je wełna, bawełna oraz jedwab naturalny). Problem zagospodarowywania odpadów narastał powoli. Jeszcze bezpośrednio po wojnie wskaźnik nagromadzenia odpadów był niski i wynosił 0,2-0,3 m3/M/rok. Dopiero gdy gwałtownie zaczął wzrastać, a lawina "śmieci" zaczęła zagrażać gminom i miastom zauważono problem odpadów komunalnych, a władze postanowiły rozwiązać go w sposób radykalny.
Istniejący stan gospodarki odpadami komunalnymi wynika z obowiązującej obecnie Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU Nr 132 poz. 622 z późn. zm.), Ustawy o odpadach z dnia 27 czerwca 1997 r. (DzU Nr 96 poz. 592 wraz z późn. zm.) oraz zarządzeń wykonawczych do tej ustawy.
Do chwili wejścia w życie tych ustaw obowiązywała Ustawa o ochronie i kształtowaniu środowiska z dnia 31 stycznia 1980 r. (DzU Nr 3 poz. ...