Waldemar Kamrat

Technologie skojarzonego wytwarzania energii odgrywają obecnie dość znaczną rolę w lokalnych systemach zaopatrzenia miast w ciepło i energię elektryczną. Istotną zaletą wytwarzania energii w układach skojarzonych jest wysoka efektywność ekonomiczna oraz zdolność do spełniania w większym stopniu rosnących wymagań ochrony środowiska w porównaniu do układów gospodarki rozdzielonej.


Zasadnicze znaczenie odgrywa także opłacalność, która jest uzależniona od wielu czynników rozmaitej natury. Niektóre z nich (zwłaszcza dotyczące charakterystyk urządzeń i warunków pracy źródła) nie odgrywają znaczącej roli, inne mogą być przyjmowane dowolnie, a jeszcze inne wynikają z określonej sytuacji lokalnej oraz sytuacji ekonomicznej kraju i wywierają istotny wpływ na opłacalność stosowania wybranego układu.
Obecnie jako układy skojarzone wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia cieplno-przepływowe, czerpiące energię napędową z ciepła procesowego w wyniku spalania paliw. W niedalekiej przyszłości można się jednak spodziewać powszechnego zastosowania bardziej nowoczesnych technologii skojarzonego wytwarzania energii, które jest uzależnione od wprowadzenia innych rodzajów paliw, np. paliw gazowych. Dotyczy to w szczególności układów gazowo-parowych, w których paliwem pierwotnym jest gaz ziemny.
Uwarunkowania ekonomiczne, a zwłaszcza nakłady inwestycyjne oraz jednostkowe koszty produkcji energii wykazują, że obecnie najtańsze są źródła w...