Krzysztof Kasprzak, Beata Raszka

W miastach drzewa przy ulicach tworzą określoną kompozycję przestrzenną, której w wypadku wycięcia drzew nie można niczym zastąpić. Podobnie niepowtarzalna jest aleja starych drzew na terenach wiejskich, której zniszczenie jest stratą bezpowrotną. Należy brać pod uwagę nie tylko przynależność drzew do określonych gatunków i ich rozmiary, ale także przestrzenne rozmieszczenie posadzonych drzew, a więc tworzenie określonego i niepowtarzalnego układu urbanistycznego czy krajobrazowego.


Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów4 od dnia 1 stycznia 2001 r. obowiązują nowe stawki opłat za wycinkę drzew i krzewów (patrz tabela). Utrzymano zapis 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 1997 r.3 wskazujący, że za usuwanie drzew i krzewów z terenów ochrony uzdrowiskowej, terenów nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków oraz terenów zieleni miejskiej ustala się jednostkowe stawki opłat o 100% wyższe od ustalonych stawek opłat.
Tabela - Stawki opłat za wycinkę drzew i krzewów (Tu otworzysz dokument w formacie pdf zawierający tabele zamieszczone w artykule.)

Niejasna "podobna wartość przyrodnicza"

Należy zwrócić uwagę, że nadal podtrzymano w rozporządzeniu błędne z przyrodniczego punktu widzenia rozstrzygnięcia. Utrzymany został kontrowers...