Tomasz Bogajewski

W Polsce masa legalnie deponowanych odpadów komunalnych ciągle wzrasta - w przeciągu ostatnich 10 lat o 15,3%. W 1999 r. działało w Polsce 998 uporządkowanych składowisk odpadów komunalnych stałych. Największy wzrost masy odpadów komunalnych miał i ma miejsce w dużych miastach. Ma to związek z brakiem racjonalnych zachowań mieszkańców, które są obecnie skutkiem intensywnego propagowania konsumpcyjnego stylu życia oraz działania mody. Efektem szukania aprobaty otoczenia jest dokonywanie szeregu niepotrzebnych zakupów.


Według badań przeprowadzonych przez autora w 1997 r. w Poznaniu w odpadach komunalnych żywność stanowi od 2 do 4% ich masy! W latach 1996-1997 masa legalnie deponowanych odpadów komunalnych wywiezionych z tego miasta wzrosła o 11,4%. Jeżeli przyjmiemy wzrost masy odpadów rocznie jedynie o 11%, to podwojenie ich ilości w dużych miastach, zamożnych gminach i powiatach nastąpi po upływie około 6-7 lat!
Zahamowanie ciągłego dużego wzrostu masy odpadów komunalnych stałych wymaga szybkich i racjonalnych działań. Problem ten może być rozwiązany jedynie po dokładnym poznaniu składu odpadów, który wykazuje wiele różnic między poszczególnymi osiedlami, osadami w obrębie każdego miasta lub gminy. Nie można bowiem przyjąć stałego, racjonalnie jednolitego składu na całym obszarze danego miasta, gminy czy powiatu.
Obecnie w Polsce dzieli się zazwyczaj obszary zabudowy na: tereny w środku miasta o zabudowie mieszanej, ...