Beata Raszka, Krzysztof Kasprzak

Dla obszarów parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych sporządza się i realizuje plan ochrony, będący dokumentem planistycznym zawierającym opis formy ochrony przyrody, cele prowadzenia działań ochronnych oraz katalog zadań i sposobów ich wykonania (art. 13a i 13b Ustawy o ochronie przyrody).

Uregulowania prawne


Projekt planu ochrony dla określonego obszaru sporządza w ciągu 5 lat organ zarządzający albo sprawujący bezpośredni nadzór nad tym obszarem. Projekt planu ochrony podlega zaopiniowaniu przez zainteresowane jednostki samorządu terytorialnego, w terminie jednego miesiąca od dnia jego przedłożenia. Nie złożenie opinii w przewidzianym terminie uznaje się za brak uwag do projektu. Ustalenia zawarte w planie ochrony są wiążące dla miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Plan ochrony dla parków narodowych ustanawia w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw środowiska, natomiast plan ochrony dla obszarów rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych - wojewoda (także w drodze rozporządzenia).
Ustanowienie planu ochrony zobowiązuje właściwe gminy do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru objętego planem ochrony lub dokonania zmian w obowiązującym planie miejscowym, w terminie jednego roku od dnia wejścia w życie aktu ustanawiającego plan ochrony. Koszt sp...