Zygmunt Kubiak

W klasycznych systemach telemechaniki przenoszenie informacji między poziomami komunikacyjnymi realizowane jest najczęściej za pośrednictwem wydzielonych kanałów przewodowych lub radiowych. W ostatnich latach pojawiła się tendencja wykorzystywania technologii internetowych dla potrzeb nadzorowania procesów technologicznych. Wymiana informacji oparta jest w tym przypadku na protokołach internetowych TCP/IP.

Problem stanowi oczywiście fakt, że Internet nie jest siecią czasu rzeczywistego. Wprowadza to pewne ograniczenia dla zadań oraz miejsca tej sieci w systemie telemechaniki. Nie przekreśla jednak istotnych zalet takich rozwiązań, do których należą niskie koszty sprzętowe oraz tanie, a często darmowe, programy narzędziowe. Współczesny rozwój technologii elektronicznych umożliwił przeniesienie punktu ciężkości sterowania na poziom styku systemu nadzorującego z kontrolowanym obiektem technologicznym. W efekcie, znacznie ograniczyło to ilość informacji przekazywanych między warstwami systemu. Wystarczy przesyłanie zbiorczej informacji o stanie obiektu i najniższej warstwy systemu sterowania, a w drugim kierunku danych typu: dopuszczalny zakres zmian parametrów, uruchamianie programów diagnostycznych, uruchamianie i wstrzymywanie procesu.
TCP/IP jest zestawem protokołów opracowanym na potrzeby Internetu. Autorzy protokołów TCP/IP zaproponowali własny model warstwowej struktury protokołów (rys. 1). Warstwa dostępu do sieci...