W raporcie pod ambitnym tytułem: „Problemy ochrony środowiska naturalnego w Polsce u progu XXI wieku”, opracowanym przez Polski Klub Ekologiczny, można znaleźć taki oto passus - Polska ma do rozwiązania wiele swoich własnych problemów związanych z ochroną środowiska. [...] Musi przestawić gospodarkę materiało- i energochłonną na energooszczędną i ograniczającą zużycie surowców. Gdzie szukać wzorców i przykładów do naśladowania w realizacji takich założeń?
Z tego pytania wieje retorycznym pesymizmem, choć może nie aż tak mocno, jak podczas nękających nas ostatnio zamieci. Jako osoba „siedząca” w temacie, wiem jednak dobrze, że tych pozytywnych wzorców oraz chlubnych przykładów nie trzeba już szukać ze świecą. I są one “dostępne” wcale nie tylko za naszą granicą z coraz bliższą Unią, bo w „Czystej Energii” zdążyliśmy przedstawić kilka tutejszych inicjatyw i przedsięwzięć, którym jedynie przyklasnąć.
No właśnie, informacja plus promocja, czyli w sumie - edukacja! To proste, w teorii, równanie rozwiązujemy od pierwszego numeru i od pierwszej zorganizowanej konferencji. „Odzew” z kraju pozwala sądzić, że wyniki tych działań są nie tylko poprawne, ale i praktycznie użyteczne. Wcale to jednak nie znaczy, że nasza oświatowa misja dobiega pomału końca... Choć jesteśmy na dobrej drodze i już za nami jej najtrudniejszy początek, zdajemy sobie w redakcji sprawę, że wciąż daleko do celu, ja...