Przerażające wyniki badań naukowych nad Antarktyką, podczas których wykryto tzw. dziurę ozonową, stały się bodźcem do podpisania przez społeczność międzynarodową szeregu porozumień. Najważniejsze z nich to uchwalona w 1985 roku Konwencja Wiedeńska oraz jej następstwo – Protokół Montrealski z 1987 roku. Sygnatariusze Konwencji zobowiązali się do podjęcia działań prowadzących do ochrony stratosferycznej warstwy ozonowej. Natomiast w Protokole Montrealskim, który ratyfikowało ponad 170 państw, oraz w tzw. Poprawkach do tego dokumentu, ustalono konkretne terminy wycofania z produkcji i użycia substancji zubażających warstwę ozonową (SZWO). Polska ratyfikowała Protokół w 1990 r. i od tego czasu na bieżąco wypełnia wynikające stąd zobowiązania, również dzięki działalności Fundacji PROZON.
Jednym z istotnych zaleceń Protokołu Montrealskiego jest stworzenie na całym świecie ogólnokrajowych sieci odzysku i regeneracji czynników chłodniczych, tzw. Sieci 3R. W Polsce twórcą i koordynatorem funkcjonowania takiej sieci jest Fundacja Ochrony Warstwy Ozonowej PROZON.

Twórcy PROZON-u

Założycielami Fundacji PROZON są czołowi polscy dystrybutorzy czynników chłodniczych – Praxair Polska oraz Termo Schiessl. Obie firmy wykazują szczególne poczucie odpowiedzialności za środ...