Z prezesem firmy Speranda 1 – Zbigniewem Tokarzem – rozmawia Małgorzata Pisarska

Jakie efekty przyniesie otwarcie zakładu przerobu tworzyw sztucznych na węglowodory nasycone?


Zakład w Woli Krzysztoporskiej jest pierwszą inicjatywą tego rodzaju w Polsce. Naszym celem jest wprowadzenie na rynek krajowy nowoczesnej instalacji do przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych na węglowodory. Zainicjowana przez nas technologia przynosi zarówno korzyści ekologiczne, w postaci likwidacji odpadów z tworzyw sztucznych, jak i ekonomiczne, dzięki sprzedaży produktu. W ciągu kilku najbliższych lat planujemy rozbudowę systemu, poprzez otwarcie około 30 instalacji w skali kraju.

Na rynku polskim tego rodzaju zakład przerobu jest przedsięwzięciem innowacyjnym. Czy w skali europejskiej zakłady tego typu są powszechne? Na czym polega unikalna technologia wykorzystywana w zakładzie?

Technologia ta jest unikalna zarówno w skali Polski, jak i Europy. W procesie produkcji polegającym na transformacji katalitycznej wykorzystywane są odpadowe polietylenowe i polipropylenowe tworzywa sztuczne. Wykorzystujemy ciepło spalania gazu generatorowego powstającego z biomasy. Technologia ta pozwala na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych bez ich wstępnego rozdrabniania i mycia. Powstały produkt nie zawiera związków siarki. Całkowita moc zainstalowanych urządze...