Dyskusja nad ostateczną wersją nowelizacji Dyrektywy Rady UE 94/62
W dniach 1-2 kwietnia odbyła się w Brukseli coroczna europejska konferencja poświęcona tematyce gospodarki odpadami opakowaniowymi w Europie. Tegoroczna konferencja poświęcona była nowelizacji Dyrektywy Unii Europejskiej 94/62, która w dyskutowanym kształcie będzie miała kolosalne znaczenie dla systemów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych w krajach Unii Europejskiej, a w związku z tym również dla Polski.
Proces nowelizacji Dyrektywy Unii Europejskiej 94/62 z 20 grudnia 1994 roku rozpoczął się pod koniec lat 90-tych. Związany był z faktem, iż jej zapisy kończyły swoją ważność z upływem 2001 roku. Obecnie analizowane wspólne stanowisko Rady Unii Europejskiej z początków marca 2003 roku będzie przedmiotem dyskusji w czasie II czytania w Parlamencie Europejskim (czerwiec-lipiec 2003 rok). Nowelizacja zakłada, iż nowe, wyższe cele dotyczące odzysku i recyklingu będą zrealizowane przez kraje członkowskie Unii Europejskiej do roku 2008. Utrzymano zachowanie dłuższych okresów przejściowych dla Grecji, Portugalii i Irlandii (do roku 2012). Kraje te zostały potraktowane w odmienny sposób już w 1994 roku.
Podsumowanie proponowanych zasadniczych zmian, które odnoszą się do poziomów odzysku i recyklingu mających dotyczyć krajów UE, prezentuje tab 1.