Zagospodarowanie odpadów opakowaniowych, wchodzących w skład strumienia odpadów komunalnych, reguluje Dyrektywa 94/62/EC. Niestety żadne przepisy polskiego i unijnego prawa nie określają zasad gospodarki odpadami wielkogabarytowymi, które wchodzą w skład odpadów komunalnych. Obecnie najtańszym sposobem zagospodarowania odpadów jest ich składowanie. Niestety, ta ulubiona polska metoda jest traktowana w prawie unijnym jako ostateczność. Wymaga się od nas organizacji selektywnej zbiórki, rozdzielania odpadów i przechowywania ich w osobnych pojemnikach.

Dostosowując się do wymagań UE, mamy szansę, że nie zasypią nas wkrótce góry bezmyślnie składowanych odpadów. Mieszkańcy miast i wsi pokrywają koszty wywozu odpadów z ich terenu, a przedsiębiorcy, którzy biorą za to opłatę, muszą udokumentować dostarczenie odpadów na miejsce przeznaczenia. Problem powstaje w przypadku odpadów opakowaniowych, gdyż żadne sposoby motywowania przedsiębiorców nie wpływają na zwiększenie ilości odzyskanych surowców.
Do tej pory lekiem na całe zło miała być opłata produktowa. Jednak po roku obowiązywania ustawy o obowiązkach przedsiębiorców… oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej można stwierdzić, że poniosła ona całkowitą klęskę. Zamiast sprawnie działającego systemu, mamy patologię, dzięki której bujnie kwitnie działalność coraz liczniejszych organizacji odzysku.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?