Segregacja na Podkarpaciu
4 marca br. w Dukli (woj. podkarpackie) odbyło się uroczyste uruchomienie linii technologicznej do segregacji odpadów na miejscowym składowisku odpadów komunalnych Inwestycja sfinansowana została m.in. ze środków pochodzących z nagrody otrzymanej przez gminę w 2001 r. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za wyróżniającą się gospodarkę odpadami komunalnymi (150 tys. zł),. a także ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, który udzielił niskoprocentowej pożyczki, i dotacji Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska w Krośnie.
W ramach inwestycji powstała linia do segregacji wraz z kabiną oraz hala do prasowania odpadów. Zakupiono też żurawia do rozładunku pojemników oraz prasę do prasowania tworzyw sztucznych, makulatury i puszek aluminiowych.
Przed przystąpieniem do segregacji gmina przeprowadziła szkolenia i pogadanki edukacyjne we wszystkich szkołach na terenie gminy. Co roku organizowany jest też konkurs z nagrodami wśród młodzieży szkolnej na zbiórkę butelek PET, puszek aluminiowych i opakowań po napojach. (fot. Archiwum GKiM Dutka)

Rzekom na ratunek!
Partia Zieloni 2004 wystosowała list otwarty do wicepremiera Jerzego Hausnera, apelując o zatrzymanie uśmiercania rzek i potoków. Zieloni przekonują, iż pod hasłami ochrony przeciwpowodziowej – ze środków, m.in. SAPARD-u, PHARE oraz kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego – trwa niszczenie rzek i potoków. Regulacja naturalnie płynących rzek, polegająca na przekształcaniu pierwotnych meandrów rzecznych z roślinnością nadbrzeżną w proste cieki bez roślinności, z brzegami obsypanymi kamieniem, prowadzi do kompletnej dewastacji przyrody i zniszczenia siedlisk większości gatunków ryb. Wbrew deklaracjom, które stoją u podstaw tych działań, powodują one zwiększenie zagrożenia powodziowego. Zieloni argumentują, że przyśpieszenie spływu wód i skrócenie biegu rzek zwiększa ewentualną falę powodziową i obniża zdolności retencyjne dorzecza. Zmniejsza się również zdolność samooczyszczania rzek oraz nasila zjawisko erozji, co może powodować zagrożenia dla już istniejących obiektów technicznych. Zieloni 2004 domagają się w trybie pilnym kontroli przez wicepremiera procesu wydawania pieniędzy z kredytu EBI, PHARE, Sapardu i budżetu na ten cel.

Lokalny Plan Działań
W ramach Programu Wieloletniego „Środowisko a Zdrowie” Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach realizuje zadanie „Opracowanie i Wdrożenie Modelowego Lokalnego Planu Działań na Rzecz Środowiska i Zdrowia”. Głównym celem Programu jest zintegrowanie działań na rzecz środowiska i zdrowia z realizacją założeń rozwoju społeczno-gospodarczego w ramach lokalnego systemu zarządzania środowiskowego i lokalnego planu działań na rzecz środowiska i zdrowia.
18 lutego br. w Urzędzie Gminy w Olkuszu odbyło się spotkanie inaugurujące opracowanie i wdrożenie w tej gminie Lokalnego Planu Działań na Rzecz Środowiska i Zdrowia.
Otwierający spotkanie zastępca burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Dariusz Rzepka przyznał, iż taki plan jest bardzo potrzebny, a jego wdrożenie wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców.
Plan działań będzie opracowywany przy pełnym udziale społeczeństwa. Na spotkaniu powołano forum złożone z reprezentantów społeczności Miasta i Gminy Olkusz, które będzie uczestniczyło w przygotowaniu planu. (fot. Archiwum UMiG Olkusz)
(wj)

Źle z planami
4 marca br. we Wrześni (woj. wielkopolskie) odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej oraz Komisji Ochrony Środowiska Związku Miast Polskich, poświęcone planom gospodarki odpadami. Podczas dwudniowej konferencji omówiono przepisy prawne dotyczące planów gospodarki odpadami i postępowania z odpadami. Przedstawione zostały dane prezentujące stan postępów związanych z uchwalaniem planów w skali kraju. Komentując przedstawione dane, przyznano, iż na szczeblu wojewódzkim sytuacja wygląda w miarę pozytywnie, choć niewiele planów wojewódzkich uchwalonych zostało w przepisowym terminie czyli do końca czerwca 2003 r. Natomiast w powiatach i gminach jest znacznie gorzej. W Wielkopolsce na 34 powiaty tylko w ośmiu z nich uchwalono dotychczas plany powiatowe.
Zwrócono też uwagę, iż często wątpliwa jest zasadność tworzenia planów dla małych gmin. Brakuje również wykonawców, którzy mogliby stworzyć w terminie takie plany. Choć przepisy pozwalają na tworzenie wspólnych planów dla kilku powiatów czy gmin, nie ma jeszcze takiego przypadku. Na spotkaniu poruszono również problem edukacji ekologicznej. (fot. A. Jurkiewicz)

NIK skontrolowała
NIK przeprowadziła kontrolę mającą na celu zbadanie wywiązywania się Polski z zobowiązań wynikających z ratyfikowanej przez nasz kraj Konwencji o różnorodności biologicznej. W wyniku kontroli stwierdzono, że polskie przepisy prawa oraz przyjęte przez rząd i parlament dokumenty strategiczne, pomimo braków i niespójności, stwarzają podstawy skutecznej realizacji postanowień Konwencji. Nie wszystkie kwestie zostały jednak uregulowane w sposób wystarczający. Stwierdzono m.in. nieprawidłowości dotyczące realizacji podstawowych zadań w zakresie ochrony przyrody na terenach poddanych pod ochronę. Obszary te, wbrew przepisom prawa, często funkcjonowały bez planów ochrony. Realizacja niektórych zadań była utrudniona ze względu na niedobór środków finansowych. Mimo to odnotowano przypadki realizowania działań niecelowych, co w ocenie NIK skutkowało wydatkowaniem części środków finansowych w sposób niegospodarny. Niewłaściwy był też przebieg działań w zakresie wdrażania europejskiej sieci ekologicznej – NATURA 2000. Wyniki kontroli wykazały, iż niezbędne jest koordynowanie w skali kraju międzyresortowych działań na rzecz ochrony różnorodności biologicznej oraz ich stymulowanie i popieranie.

Inteligentnie z energią
10 marca br. w Poznaniu odbyło się spotkanie dyskusyjne pt. „Inteligentne gospodarowanie energią w regionie”. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii prof. Tadeusz Skoczkowski oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, woj. wielkopolskiego dyrektorzy Andrzej Bobrowski i Jerzy Gładysiak. Główną ideą spotkania była kwestia wzmocnienia roli regionów w aktywnym tworzeniu zrównoważonej polityki energetycznej. Regiony muszą być konkurencyjne i dlatego powinny rozwijać infrastrukturę energetyczną, na co można pozyskać środki z funduszy unijnych. Wielkopolska ma duże możliwości, jeśli chodzi o produkcję biomasy. Poprawiając technikę, ochronę i nawożenie, można by zmniejszyć powierzchnię użytków rolnych o 15%, a wygospodarowane w ten sposób 350 tys. ha przeznaczyć na uprawy energetyczne. Samorząd wojewódzki chce aktywnie wspierać inicjatywy związane z odnawialnymi źródłami energii i dlatego wszelkie związane z nimi projekty mają dużą szansę na dofinansowanie (więcej o spotkaniu patrz „Czysta Energia” 04/2004). (fot. B. Paprzycki)

Konkurs fotograficzny
Ruszył IV Ogólnopolski Otwarty Konkurs Fotograficzny „Ekologia w Obiektywie 2004”. Temat tegorocznej edycji konkursu firmy Bayer to „Ziemia planeta zagrożonych żywiołów – woda”. Organizatorzy czekają na fotografie do 25 maja br. Zdjęcia oceniane będą, tradycyjnie, w trzech kategoriach – Przyroda, Dewastacja, Wydarzenia.

Przelot nad Bydgoszczą
Bydgoskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zainwestowało w lotnicze pomiary termograficzne sieci cieplnej. W nocy z 11 na 12 i 12 na 13 marca br. dokonano przelotów nad obszarem Bydgoszczy. Ich celem było zlokalizowanie wszystkich defektów i przecieków sieci oraz braków w izolacji. Były to drugie tego typu pomiary przeprowadzone w Polsce (pierwsze odbyły się w Szczecinie, patrz PK 12/2003 s. 68).

Wspólny projekt
23 marca br. w Pułtusku (woj. mazowieckie) podpisany został list intencyjny dotyczący polsko-niemieckiego projektu gospodarki odpadami w województwie mazowieckim. Pilotażowy projekt realizowany będzie w powiatach makowskim i pułtuskim w latach 2004-2009. Po wdrożeniu będzie on modelowym przedsięwzięciem dla innych powiatów i gmin w całym kraju (nt. projektu patrz PK 02/2004 s.31).

Powołają zespoły
25 marca br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. usprawnienia procesu budowlanego pod przewodnictwem podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Wiesława Szczepańskiego. W trakcie spotkania zapowiedziano powołanie zespołów problemowych mających na celu identyfikację istniejących barier inwestycyjnych oraz zaproponowanie sposobu ich likwidacji.

Spotkania samorządowe
W dniach 25-26 marca br. odbyły się zgromadzenia dwóch organizacji samorządowych – XXV Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich w Łodzi oraz XVIII Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich w Poznaniu. Głównym tematem spotkań była sytuacja finansowa miast i gmin wiejskich po zmianie sposobu finansowania i po przekazaniu nowych zadań własnych i zleconych.

Prąd ze składowiska
Od początku roku na składowisku odpadów w Prominku pracują dwa agregaty, które przetwarzają powstały z procesów gnilnych metan na energię elektryczną. Agregaty o łącznej mocy 360 kW wyprodukują w tym roku milion kilowatów energii elektrycznej. 30% prądu wykorzystywane jest dla potrzeb składowiska, resztę odkupuje zakład energetyczny.

W obronie rzek
29 marca br. WWF Polska wystosowała list do ministra środowiska Czesława Śleziaka z apelem o powstrzymanie nieuzasadnionych prac regulacyjnych, jakie są prowadzone lub planowane na polskich rzekach i potokach. Domaga się, by – wzorem innych krajów UE – dokonać szczegółowej weryfikacji planowanych inwestycji i prac utrzymaniowych oraz zaniechać prac niepoprawiających bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.

Minister czuwa
W odpowiedzi na listy i artykuły prasowe dotyczące prac melioracyjnych na polskich rzekach, minister środowiska na stronie internetowej MŚ wydał komunikat, w którym uznaje za dopuszczalną jedynie taką konieczność melioracji, która poprawia bilans wodny i uwzględnia potrzeby ochrony środowiska.

Rozwój regionalny
Małopolska w ciągu najbliższych trzech lat może otrzymać 185 mln euro z unijnego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Program kierowany jest do różnych instytucji publicznych, głównie jednak do samorządów. Pieniądze pochodzą z dwóch programów unijnych – funduszu rozwoju regionalnego i funduszu społecznego.

Pieniądze na modernizację
Przemyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rozpoczęło modernizację oczyszczalni ścieków. PWiK otrzymało na ten cel blisko 9 mln euro z funduszu ISPA. Remont oczyszczalni jest koniecznością – przedsiębiorstwu grożą kary, bo odprowadzane ścieki nie spełniają norm. Po modernizacji zwiększy się również wydajność oczyszczalni.

BREF-y
Na polskiej stronie IPPC (www.ippc-ps.pl) zamieszczone zostały tłumaczenia dokumentów referencyjnych BREF dla przemysłu celulozowo-papierniczego oraz cementowo-wapienniczego. Dokumenty służą celom informacyjnym i mogą być pomocne zarówno przy określaniu wymogów najlepszych dostępnych technik (BAT), jak i podejmowaniu decyzji odnośnie warunków pozwolenia zintegrowanego.

Ożywczy zastrzyk
Liga Ochrony Przyrody zorganizowała zbiórkę pieniędzy na szczepionki, które pomogą uratować kasztanowce przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Dzięki akcji „Ratujmy Kasztanowce” udało się pozyskać środki na ok. 560 szczepionek, z czego ok. 500 od firm, a resztę od osób prywatnych. Najwięcej drzew, bo ok. 270, zaszczepiono w warszawskich Łazienkach.

Personalia
1 kwietnia br. prezes Rady Ministrów Leszek Miller na wniosek ministra środowiska Czesława Śleziaka powołał Andrzeja Mizgalskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska. Andrzej Mizgalski jest profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i zajmuje się zarządzaniem środowiskiem.

Zezwolenie cofnięte
Władze Kielc cofnęły zezwolenie na wywóz śmieci dla MPO. Przedsiębiorstwo miało wywozić śmieci na miejskie składowisko w Promniku, jednak złamało ten warunek i wywoziło je własne składowisko. MPO w zeszłym roku wystąpiło o zgodę na wywożenie śmieci na inne składowisko, jednak takiej zgody nie otrzymało, a decyzję miasta w tej sprawie podtrzymało Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Przygotował: Bartosz Paprzycki