Wybrane zagadnienia zagospodarowania wód opadowych
Zagospodarowanie wód opadowych jest zagadnieniem wieloaspektowym. Niezależnie od wszelkich zastrzeżeń (w tym ekologicznych), rozwiązanie problemu wód opadowych należy do podstawowych warunków normalnego funkcjonowania osadnictwa wraz z infrastrukturą – w tym komunikacyjną. Nadrzędną sprawą staje się praktyczna skuteczność przyjmowanych rozwiązań systemowych, w tym alternatywnych w stosunku do tradycyjnego kanalizowania.
Charakterystyczną klasyfikację wód odpływających, łączącą ze sobą element ekologiczny i techniczny, wprowadza zmodyfikowana wytyczna ATV A118¹. W zmodernizowanym systemie rozdzielczym wody zużyte (ścieki sanitarne) z gospodarstw domowych i przemysłu kierowane są do kanalizacji sanitarnej, wody opadowe niewymagające obróbki są bezpośrednio spławiane po powierzchni terenu, kierowane do gruntu lub odprowadzane do kanalizacji wód opadowych i dalej do odbiornika a wody opadowe wymagające obróbki odprowadzane są kanalizacją do odpowiednich urządzeń oczyszczających.
Odzwierciedla to dwie tendencje – do zróżnicowanego traktowania wód opadowych (uwzględniającego stopień zagrożenia) oraz minimalizacji stopnia ingerencji technicznej w naturalne warunki odpływu.
Zagadnieniem szczególnym w Polsce jest lekceważenie problemu zagospodarowania wód opadowych. Jego przejawy są różne – od unikania kompleksowych analiz zagadnienia i tworzenia spójnych rozwiązań systemowych po łatwą akceptację lik...