Aneta Suchoń

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych wprowadziła nowości w zakresie udzielania zamówień na roboty budowlane. Przede wszystkim uległa zmianie sama definicja robót budowlanych.


Przez roboty budowlane należy rozumieć wykonanie albo zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w rozumieniu ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, a także wykonanie robót budowlanych przez osobę trzecią, zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego. Zamówieniem na roboty budowlane jest również tzw. koncesja na roboty budowlane (art. 2 pkt 4 ustawy).

Wykonanie robót budowlanych przez osobę trzecią
Jak już wspomniano, jako roboty budowlane należy traktować także wykonanie robót budowlanych przez osobę trzecią, zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego. Sytuacja taka zachodzi, gdy zamawiający zawiera z wykonawcą, wyłonionym w drodze przewidzianej w Prawie zamówień publicznych, umowę, w której wykonawca zobowiązuje się do „dostarczenia” obiektu budowlanego zgodnego z wymaganiami określonymi przez zamawiającego. Przykładem jest umowa zawarta z generalnym wykonawcą.
Wszelkie kwestie związane z realizacją robót budowlanych obciążają wykonawcę, który, podejmując czynności prawne zmierzające do wykonania umowy zawartej z zamawiającym, działa w imieniu własnym i bierze na siebie skutki prawne swych działań. Wykonawca jest związany określonymi przez zamawiającego wymaganiami, ...