– o rozstrzygnięciu V edycji Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu

Romana Musielak

To już tradycja, iż pierwszego dnia Targów POLEKO poznajemy laureatów Konkursu o Puchar Recyklingu. Tak było i tym razem. Podczas uroczystego finału nagrodzono firmy i instytucje prowadzące selektywną zbiórkę odpadów.


Konkurs jest pierwszą na skalę kraju akcją, która kompleksowo ocenia jakość wprowadzanych programów segregacji odpadów. Działalność wielu organizacji, samorządów i szkół startujących w Pucharze Recyklingu to prawdziwa miara przemian, jakie zachodzą w Polsce w dziedzinie selektywnej zbiórki.
Do udziału w Konkursie w kategorii „Szklana Statuetka” zgłosiło się 108 podmiotów (udokumentowano łącznie zbiórkę ponad 32,5 tys. ton szkła), w kategorii „Srebrna Puszka” zebrano 40 zgłoszeń (zebranych prawie 220 ton puszek), a do kategorii „Lider Zbiórki Tworzyw” napłynęło 117 zgłoszeń (blisko 14 tys. ton tworzyw sztucznych). 87 podmiotów zgłosiło się do rywalizacji w kategorii „Złota Bela Makulatury” (ponad 16 tys. ton makulatury), a w kategorii opakowań wielomateriałowych organizatorzy przyjęli 26 zgłoszeń (ponad 462 ton). Natomiast w kategorii „Edukacji Ekologicznej” zgłosiło się 48 podmiotów.

Fot. 1. Halina Drgas, zastępca prezesa Gminnego Zakładu Komunalnego we Włoszakowicach, i Irena Przezbór, przewodnicząca Rady Gminy Włoszakowice, odebrały dyplom „Mistrz Edukacji Ekologicznej” z rąk Miry Stanisławskiej-Meysztowicz, prezesa Fundacji Nasza Ziemia, oraz Jerzego Małachowskiego, zastępcy prezesa NFOŚiGW



To nie zbieractwo nagród
W piątej edycji Konkursu nagrodzone zostały 34 jednostki. Niekwestionowanym liderem został Celowy Związek Gmin CZG-12 z Sulęcina, zdobywca dziewięciu nagród, w tym Wielkiego Pucharu Recyklingu ufundowanego przez Bank Ochrony Środowiska oraz statuetek „Srebrna Puszka”, „Lider Zbiórki Tworzyw” i „Szklana Statuetka”. Związek nagrodzono za kompleksowy regionalny program gospodarki odpadami, w nowoczesny sposób regulujący problem odpadów komunalnych na terenie 13 gmin, oraz skuteczność i innowacyjność działań edukacyjnych wspierających program. – Nie chcemy, by udział w Konkursie i tak duża ilość zdobytych przez nas wyróżnień postrzegane było w kategorii zbieractwa nagród – powiedział Aleksander Kozłowski, dyrektor Celowego Związku Gmin CZG-12. – To nagroda za pomysł, nie za organizację, nie za coś, co dopiero zaczyna funkcjonować, ale za coś, co jest materialnym i namacalnym efektem pracy rąk ludzkich. Ten sukces jest także wynikiem współpracy z mieszkańcami i ich wysiłku, by selektywnie zebrane surowce wyrzucać do odpowiednich pojemników, no i oczywiście pracy załogi Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Spośród wszystkich nagród, jakie dotychczas udało nam się zdobyć, Wielki Puchar Recyklingu jest wyróżnieniem najważniejszym i najcenniejszym, bo honoruje pracę tysięcy ludzi.
Puchar Recyklingu, którego fundatorem było Ministerstwo Infrastruktury, otrzymał Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej z Kazimierzy Wielkiej za upowszechnianie wśród mieszkańców gminy i w środowisku wiejskim działań związanych z prowadzeniem selektywnej zbiórki odpadów i odzyskiem surowców wtórnych.
Za prężne i efektywne działania w zakresie selektywnej zbiórki odpadów, połączenie edukacji z praktycznymi działaniami na rzecz redukcji odpadów oraz wzorcowy sposób prezentacji i przygotowania materiałów konkursowych Związek Miast Polskich nagrodził fundowanym przez siebie Pucharem spółkę Eko-Region z Bełchatowa.
Natomiast Pucharem ufundowanym przez Polską Izbę Ekologii nagrodzono Grupę RETHMANN za całokształt i kompleksowość działań w zakresie selektywnej zbiórki surowców wtórnych i otwartość na współpracę z władzami gmin, firm oraz klientami indywidualnymi w zakresie zbiórki surowców wtórnych.

Fot. 2. Aleksander Kozłowski, dyrektor Celowego Związku Gmin CZG-12, niekwestionowanego lidera tegorocznej edycji Konkursu, odbiera dyplom i nagrodę (10 tys. worków foliowych do selektywnej zbiórki) od firmy Starpack (z prawej Sławomir Starościak, właściciel firmy)



Największy sukces
W bieżącym roku, aby spopularyzować ideę Konkursu, a jednocześnie wspomóc edukację dzieci i młodzieży w dziedzinie ochrony środowiska, Konkurs został rozszerzony o kategorię „Edukacja Ekologiczna”. – Konkurs towarzyszy naszym działaniom od początku – mówi Halina Drgas, zastępca prezesa Zarządu Gminnego Zakładu Komunalnego we Włoszakowicach, zdobywcy dyplomu „Mistrz Edukacji Ekologicznej”. – Pięć lat temu rozpoczęliśmy na terenie gminy Włoszakowice wdrażanie nowoczesnej gospodarki odpadami połączonej z edukacją ekologiczną. W tym czasie odbywała się I edycja Konkursu o „Szklaną Statuetkę”. Wystartowaliśmy, lecz nie otrzymaliśmy żadnego wyróżnienia, gdyż efekty zbiórki były niewielkie. Natomiast już w następnym roku, w II edycji Konkursu, zdobyliśmy nagrodę rzeczową, a w III edycji otrzymaliśmy wyróżnienie w kategorii „Srebrna Puszka”. W tym roku po raz pierwszy wprowadzono kategorię „Edukacja Ekologiczna”. Mając duże osiągnięcia w tej dziedzinie, postanowiliśmy wystartować również w tej kategorii, a przyznaną nagrodę uważamy za nasz wielki, może nawet największy sukces i jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi.
Podsumowując tegoroczną edycję, dziękujemy członkom Kapituły za wsparcie, jakiego od lat udzielają naszej inicjatywie. Słowa podziękowania kierujemy także do patronów medialnych, sponsorów i fundatorów pucharów, prestiżowych statuetek oraz nagród rzeczowych.
Przed nami VI już edycja Konkursu, czeka nas mnóstwo pracy, ale też nadziei i satysfakcji. Zapraszamy! Kolejne statuetki czekają na przyszłych zwycięzców.

Pełna lista laureatów V edycji Konkursu została opublikowana w grudniowym numerze miesięcznika „Recykling”.