Z Josefem Backesem, dyrektorem handlowym AGR Unternehmens Gruppe, rozmawia Małgorzata Pisarska-Jamroży

AGR działa na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. W Niemczech modele partnerstwa publiczno-prywatnego działają jednak na innych zasadach aniżeli w Polsce. W jaki sposób działa model niemiecki?

W Niemczech model partnerstwa publiczno-prywatnego ewoluował i w tej chwili jest to raczej partnerstwo publiczno-publiczne. Na tej zasadzie działa AGR. Związane jest to z faktem, iż naszym jedynym udziałowcem jest Związek Gmin Zagłębia Ruhry, który skupia 53 samodzielne gminy regionu Ruhry. Żaden inny układ w tej sytuacji nie jest możliwy.
W Polsce natomiast AGR współpracuje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, a to oznacza, że działamy nie na zasadzie udziałowca, ale jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Limited Company).

W jakich dziedzinach gospodarki AGR kooperuje ze Związkiem Gmin Zagłębia Ruhry?
Współpracujemy głównie w zakresie gospodarki odpadami, np. opracowujemy plany gospodarki odpadami, a także strategie ograniczania ich ilości, co stanowi priorytet w naszych działaniach.
W Polsce natomiast – szczególnie teraz – daje się zauważyć duże zapotrzebowanie na usługi konsultingowe w zakresie zarządzania odpadami, inżynierii, budowania i obsługi składowisk oraz oczyszczalni ścieków.

Na czym opiera się w Niemczech model partnerstwa publiczno-publicznego i na jak długo zawierane są kontrak...