Stan prac
Dyrektywa 91/271/EWG dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych zobowiązuje państwa członkowskie Unii Europejskiej m.in. do wyposażenia w określonych terminach aglomeracji o równoważnej liczbie mieszkańców większej od 2 tys. w systemy kanalizacyjne dla ścieków komunalnych i zapewnienia biologicznego ich oczyszczania w takim stopniu, aby spełniały określone w dyrektywie wymagania dotyczące zawartości w nich substancji łatwo rozkładalnych biologicznie.
W 2000 r. Rada Ministrów przyjęła, że w ramach wdrażania postanowień ww. dyrektywy cały obszar Polski zostanie uznany za wrażliwy na eutrofizację. Ustalono również, że należy wykorzystać przewidzianą w dyrektywie dla obszarów wrażliwych możliwość pozwalającą na oczyszczanie ścieków w stopniu szczególnie zaawansowanym tylko w niektórych aglomeracjach, tak aby osiągnąć ogólne zmniejszenie zawartego w ściekach komunalnych ładunku azotu i fosforu o 75%.
W wyniku analizy wielkości odprowadzanego z oczyszczonymi ściekami ładunku w poszczególnych grupach aglomeracji ustalono, że osiągnięcie wymaganego minimum 75% redukcji azotu i fosforu ogólnego w ściekach dopływających do wszystkich oczyszczalni będzie możliwe, jeżeli w grupie oczyszczalni ścieków o wielkości 2-15 tys. równoważnych mieszkańców stosowane będzie konwencjonalne, biologiczne oczyszczanie ścieków, a powyżej 15 tys. – pogłębione usuwanie azotu i fosforu ogólnego. Rozwiązanie takie jest dl...