Wpływ dodatku słomy
Podczas mechaniczno-biologicznego oczyszczania ścieków powstają silnie uwodnione osady ściekowe, które dotychczas najczęściej trafiały do środowiska w postaci wstępnie ustabilizowanej (np. po stabilizacji tlenowej, beztlenowej lub wapnem).
Uwodnione osady, zbierane na poszczególnych etapach oczyszczania, różnią się właściwościami fizykochemicznymi i biologicznymi. Charakteryzują się dużą zawartością związków organicznych i z tego też powodu mogą znaleźć zastosowanie w rolnictwie po uprzedniej ich biodegradacji, która polega na zniszczeniu bakterii chorobotwórczych i mineralizacji substancji organicznej łatwo ulegającej rozkładowi.
Kompostowanie jest biotermicznym procesem przerobu odpadów biologicznych, w którym rozkład substancji organicznych następuje w warunkach tlenowych w wyniku działalności drobnoustrojów. Przetwarzanie osadów ściekowych na kompost jest korzystne, gdyż zapewnia to w pewnym stopniu ich unieszkodliwienie pod względem sanitarno-epidemiologicznym, a także bardzo poprawia cechy organoleptyczne, tj. zapach, barwę, granulację czy wartość nawozową. Podczas procesu kompostowania występuje podwyższona temperatura, która przyczynia się do likwidacji części mikroorganizmów chorobotwórczych, jaj pasożytów i innych patogenów. W dalszych fazach kompostowanie odbywa się przy współudziale pleśni i grzybów, które wytwarzają substancje o selektywnym działaniu antybiotycznym.
Tlenowa technologia kompost...