Rzeszów, miasto o powierzchni ok. 54 km2 i liczące ok. 160 tys. mieszkańców, jest stolicą województwa podkarpackiego i jednym z największych ośrodków miejskich tego regionu. Prawa miejskie nadał mu król Kazimierz Wielki w 1354 r.

Jak każde duże miasto, Rzeszów boryka się z szeregiem problemów dotyczących ochrony środowiska i gospodarki komunalnej.

Woda – podstawa rozwoju
Jednym z ważniejszych aspektów funkcjonowania miast jest zaopatrzenie mieszkańców w wodę oraz odprowadzanie i oczyszczanie ścieków. W Rzeszowie tego typu działalnością zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które od stycznia 2004 r. działa jako jednoosobowa spółka miasta.
W przypadku Rzeszowa głównym źródłem wody jest rzeka Wisłok, a na polu poprawy jakości wody w zlewni tej rzeki miasto współpracuje ze Związkiem Komunalnym „WISŁOK”.
Obecnie woda dla miasta jest przygotowywana w dwóch stacjach uzdatniania o łącznej wydajności 84 tys. m3 na dobę. Przedsiębiorstwo wodociągowe od 1996 r. realizuje „Kompleksową koncepcję poprawy jakości wody dla Miasta Rzeszowa”, której celem jest modernizacja procesów uzdatniania wody. Obecnie, w ramach tych procesów, prowadzone jest ozonowanie wstępne, koagulacja, sedymentacja, filtracja i dezynfekcja chlorem gazowym. Głównym celem wprowadzenia do technologii uzdatniania wody ozonowania wstępnego było ograniczenie zużycia chloru, bowiem jego pochodne, które mogą wyst...