Pozytywna segregacja
Miejski Zakład Usługowy w Skawinie we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy (woj. małopolskie) prowadzi z powodzeniem system segregacji odpadów na terenie 16 sołectw. Mieszkańcy otrzymują na ten cel worki – oddzielnie na szkło, papier i tworzywa sztuczne. Tak posortowane odpady pracownicy MZU bezpłatnie odbierają i przewożą do lokalnych punktów skupów, skąd są transportowane do firm recyklingowych. Choć jeszcze nie wszyscy mieszkańcy uczestniczą w systemie, większość segreguje śmieci w swoich gospodarstwach i w umówionych terminach wystawia je przed ogrodzenie podwórka. Osoby, które prowadzą selektywną zbiórkę, zyskują na tym w ten sposób, że „opłatę śmieciową” ponoszą tylko za wywóz zmieszanych odpadów komunalnych. System przynosi też wymierne korzyści środowisku naturalnemu – ok. 25% mniej odpadów trafia obecnie na składowisko.

Bezpiecznie z niebezpiecznymi
Od kilku lat na terenie Leszna prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów. W styczniu br. została ona rozszerzona o zbiórkę baterii w szkołach, dzięki współpracy z firmą REBA, która dostarczyła do tych placówek specjalne pojemniki. Obecnie Miejski Zakład Oczyszczania w Lesznie magazynuje te niebezpieczne odpady, które następnie REBA odbiera.
Kolejnym etapem prowadzonego systemu segregacji odpadów było przeprowadzenie w maju br. akcji zbiórki odpadów niebezpiecznych. Na potrzeby tej akcji MZO zakupił specjalistyczny samochód, który posiada wszelkie zabezpieczenia potrzebne do przewozu odpadów niebezpiecznych, oraz specjalne pojemniki kartonowe, przystosowane do bezpiecznego transportu np. świetlówek. Ponadto Zakład wyposażył i zabezpieczył swoje magazyny, w których przechowywane są odpady niebezpieczne. Odpady te zostaną przekazane do utylizacji, której koszty poniesie MZO. Już teraz Zakład złożył wniosek do WFOŚiGW o dofinansowanie utylizacji. Kolejna taka akcja, skierowana do mieszkańców Leszna, planowana jest na wrzesień. Zakład wystąpił z ofertą odebrania niebezpiecznych odpadów od szkół, banków i urzędów. Te jednak będą musiały zapłacić za ich utylizację z własnych środków.
Również dbałością o środowisko podyktowana jest akcja zbiórki odpadów wielkogabarytowych. – Nie chcemy, by starocie zawierające substancje groźne dla środowiska (np. freon) trafiały na miejskie wysypisko – tłumaczy Zofia Taciak z MZO.

Czas na domki
W Bełchatowie selektywna zbiórka odpadów na osiedlach – „blokowiskach” nie jest żadną nowością. W mieście ustawionych jest ponad 200 pojemników na surowce wtórne. Nowością jest to, że w maju rozpoczął się pilotażowy program selektywnej zbiórki odpadów w domkach jednorodzinnych. Na razie objął dwa osiedla – Przytorze i Olsztyńskie. Wstępnie miasto zakupiło 5 tys. worków przeznaczonych do selektywnej zbiórki, które rozdawane są bezpłatnie. Szacuje się, że wystarczy ich dla ok. 700 – 800 gospodarstw. Będzie można gromadzić w nich makulaturę, plastikowe butelki i szkło. Przy okazji prowadzona jest szeroko zakrojona akcja edukacyjna w zakresie segregacji „u źródła”.

Przyjemne z pożytecznym
W maju w Piotrkowie Trybunalskim ruszył konkurs „Baterii mniej – Ziemi lżej”, zorganizowany przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, skierowany do placówek oświatowych. Zakończenie konkursu przewidziano na koniec listopada br. W piotrkowskich szkołach i przedszkolach staną kosze na baterie alkaliczne. Do akcji – prowadzonej wspólnie przez UM i firmę Juko – włączyło się 90% szkół i przedszkoli. Firma Juko dostarczy placówkom pojemniki oraz zajmie się odbieraniem zużytych baterii. Natomiast władze miasta ufundują zwycięskim szkołom i przedszkolom nagrody.

Prasa za nagrody
Za nagrody w konkursach ekologicznych („Nasza Gmina w Europie” i „Gmina Przyjazna Środowisku”, organizowane przez NFOŚiGW) władze Legnicy zakupiły pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów i rośliny ozdobne do Parku Miejskiego oraz dofinansowały realizację planu gospodarki odpadami komunalnymi. Pod koniec kwietnia br. gmina kupiła hydrauliczną prasę belującą surowce wtórne. Kosztowała ona 228 140 zł, z czego 190 tys. pokryła nagroda. Reszta środków pochodziła z GFOŚiGW.
Selektywna zbiórka odpadów przynosi gminie wymierne korzyści ekologiczne i finansowe. Komunalna spółka (LPGK), zajmująca się także obrotem surowcami wtórnymi, zebrała w ubiegłym roku 37 ton plastiku, 50 ton szkła i aż 213 ton makulatury oraz 226 ton metali. Te wyselekcjonowane odpady sprzedano za ponad 50 tys. zł. W tym roku LPGK zebrało już 5 ton plastiku, 91 ton makulatury, 19 ton szkła i 90 ton metali.

Lato z recyklingiem
Przedstawiciele przemysłu, administracji i wyższych uczelni, doktoranci i studenci mają okazję wziąć udział w Letniej Szkole Recyklingu Materiałów, która odbędzie się w dniach 1-9 lipca br. w Karkonoszach. Organizatorem Szkoły jest Centrum Doskonałości Recyklingu Materiałów, działające przy Politechnice Wrocławskiej, przy udziale Komisji Europejskiej. Uczestnicy zapoznają się z zagadnieniami związanymi z zagospodarowaniem odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem recyklingu. Tematyka Szkoły obejmuje legislację w zakresie gospodarowania odpadami, systemy odzysku i recyklingu oraz aktualne technologie recyklingu odpadów opakowaniowych, pojazdów wycofanych z eksploatacji, elektroniki i materiałów budowlanych. Poruszone zostaną również problemy tworzyw biodegradowalnych i spalania z odzyskiem energii oraz zagadnienie jakości.
W czasie trwania Letniej Szkoły uczestnicy będą mieli możliwość nie tylko wysłuchania licznych wykładów tematycznych, które wygłoszą eksperci z Polski i krajów Unii Europejskiej (tylko w języku angielskim), ale również prezentacji własnych osiągnięć związanych z tematyką Szkoły w formie posterów.

Bateriowe czystki
Ogólnopolska akcja zbiórki baterii pod hasłem „Działaj czysto”, która pilotażowo ruszyła w ubiegłym roku, wypłynęła na szerokie wody. Jej organizatorem jest firma PMS Bartnicki. Obecnie akcja jest prowadzona w całym kraju, a uczestniczą w niej przede wszystkim placówki oświatowe, zakłady usługowe oraz urzędy administracji publicznej (łącznie około tysiąca zakładów oraz stu gmin). Ostatnio do akcji włączyła się PSS Społem w Wieliczce. Kolorowe pojemniki na zużyte baterie zostaną rozstawione w sklepach.
PMS Bartnicki dostarcza do gmin estetyczne pojemniki przeznaczone do zbierania baterii oraz plakaty informacyjne, bezpłatnie odbiera zebrane baterie, a następnie są poddawane procesowi odzysku.
Patronem akcji jest firma Kodak, która wspiera zbiórkę baterii poprzez fundowanie nagród rzeczowych (aparatów i filmów fotograficznych, koszulek, gadżetów) dla najaktywniej uczestniczących w niej szkół.
Więcej na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.pms-bartnicki.com.pl.

Ekologicznie w hipermarketach
W ramach prowadzonego przez firmę Tetra Pak programu „Chrońmy to, co dobre” od zeszłego roku spółka Questia organizuje zielone akcje edukacyjne Klubu Zielonej Ręki przy hipermarketach Tesco i IKEA, skierowane do konsumentów. Dotyczą one recyklingu kartonów po mleku i sokach. Celem tej inicjatywy jest rozwijanie współpracy z producentami mleka i soków, detalistami, władzami lokalnymi, organizacjami odzysku oraz innymi zainteresowanymi stronami w zakresie edukacji społeczeństwa, czego istotnym elementem jest zachęcanie konsumentów do segregacji odpadów opakowaniowych oraz wyrzucania odpadów do odpowiednio oznakowanych pojemników.
W dniach 16-17 kwietnia br. odbył się kolejny zielony weekend w Tesco, który miał na celu uświadomienie społeczeństwu, że recykling kartonów po mleku i sokach jest możliwy i prosty. Podstawowym elementem akcji edukacyjnej są pokazy recyklingu kartonów przy wykorzystaniu starej prasy do ręcznego czerpania papieru oraz pralki Frani. Wszyscy zainteresowani otrzymują na pamiątkę dyplomy Klubu Zielonej Ręki, drukowane na arkuszach papieru czerpanego pochodzącego z recyklingu kartonów po mleku i sokach. Składając na nich zieloną farbą odcisk swojego palca lub całej dłoni, zainteresowani przystępują do Klubu i zobowiązują się do dbania o przyrodę, segregowania odpadów i zachęcania innych do troski o środowisko. Ważność deklaracji potwierdzana jest zielonym stemplem z symbolem Klubu i aktualną datą.

Kolumnę opracowała Katarzyna Terek