Możliwości zagospodarowania gazu składowiskowego Cz. II
– analiza koncepcji
Wybór analizowanych koncepcji jest zależny od tego, czy mamy do czynienia z już istniejącym składowiskiem, czy też z będącym dopiero na etapie projektowania.
W pierwszym przypadku możliwości zagospodarowania biogazu są zwykle ograniczone poprzez istniejącą już albo brak odpowiedniej infrastruktury, tj. lokalnych odbiorców ciepła (szklarnie, suszarnie, pieczarkarnie itp.) lub poprzez brak w pobliżu składowiska sieci gazowej, do której można byłoby dostarczać uzdatniony biogaz. Jeżeli zaś mamy do czynienia z projektowanym lub nowo wybudowanym składowiskiem, istnieje pewien czas (zwykle około pięciu lat) na zlokalizowanie w pobliżu takich obiektów. Zważywszy na fakt, iż w przeważającej większości administratorami składowisk są Zakłady Gospodarki Komunalnej, w skład których wchodzą zwykle oddziały zieleni miejskiej, warto rozważyć budowę np. szklarni wokół składowisk bądź zarezerwowanie terenu wokół nich pod tego typu działalność w planach zagospodarowania przestrzennego, co ułatwiłoby pozyskanie inwestorów.
Szacowanie potencjału
Aby móc określić opłacalność wybranych koncepcji, w pierwszej kolejności należy oszacować czasowy rozkład produkowanego biogazu, a tym samym ilości możliwej do wyprodukowania energii.
Do podstawowych metod określania potencjału gazowego składowiska należą obliczenia wskaźnikowe na podstawie ilości deponowanych odpadów, próbne odwierty i analiza...