W marcowym numerze „Przeglądu Komunalnego” w artykule pt. „Rtęć w środowisku przyrodniczym” zamieszczono przywołanie prawne, które straciło moc z dniem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Chodzi o rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 21 marca 2002 r., które określało standardy jakości gleb w ekologicznej produkcji roślinnej. Mimo jego nieocenionej wartości nie ma go już i należy się z tym pogodzić.

dr inż. Anna Kiepas-Kokot
Katedra Ochrony i Kształtowania Środowiska
Akademia Rolnicza w Szczecinie


W artykule celowo umieszczono Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 21 marca 2002 r. w sprawie dopuszczalnych stężeń metali ciężkich zanieczyszczających glebę (DzU z 2002 r. nr 37, poz. 344), ponieważ będzie ono bazą do aktu wykonawczego do Ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o rolnictwie ekologicznym (DzU nr 93, poz. 898). Rozporządzenie to zostało uchylone właśnie przez tę ustawę.
Artykuł napisano w październiku 2004 r. Wówczas obowiązywało jeszcze Rozporządzenie Ministra Środowiska z 11 lutego 2004 r. w sprawie klasyfikacji dla prezentowania stanu wód powierzchniowych i podziemnych, sposobu prowadzenia monitoringu oraz sposobu interpretacji wyników i prezentacji stanu tych wód (DzU nr 32, poz. 284). Wprowadzało ono pięć klas jakości wód, jednak straciło moc prawną 1 stycznia 2005 r. Aktualnie czekamy na stosowną dyrektywę Unii Europejskiej.

prof. zw. dr hab. Jerzy Siepak
Wydział Chemii
Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
współautor artykułu