Gminy tracą czy zyskują
Wraz z wprowadzeniem od 1 stycznia 1999 r. nowego podziału administracyjnego kraju odpowiedzialność za kształtowanie infrastruktury przeniesiona została na miasta i gminy, co spowodowało konieczność zwiększonego działania. Niestety, nagłe przeniesienie do gmin dużej ilości zadań wymagających szybkiego działania nie szło w parze z dostępnymi środkami finansowymi.
Nowe zadania gmin związane z odpowiedzialnością za budowę dróg i szkół, gospodarkę wodno-ściekową, gospodarkę odpadami itp. okazały się niemożliwe do sfinansowania ze skromnych zasobów gminnych kas. Zaczęły więc rodzić się pytania: czym zająć się najpierw, które projekty uznać za priorytetowe? Wielu wójtom i burmistrzom nie udało się zrealizować postawionych przed nimi zadań. Skutkiem tego podczas wyborów samorządowych w 2002 r. wielu kandydujących ponownie „przepadło” tylko dlatego, że wyborcy często niesprawiedliwie ocenili przyczyny niezrealizowania projektów, na które nie starczyło pieniędzy.
Kierunek na PPP
Aby umożliwić wykonanie wszystkich zadań stojących przed samorządami, należało znaleźć nowe możliwości ich finansowania. Podstawowym źródłem wydawały się fundusze krajowe i środki pomocowe z Unii Europejskiej. Jeszcze dziś wielu burmistrzów i przedstawicieli samorządów wierzy, że dzięki tym dotacjom uda im się w całości zrealizować wszystkie zadania. Teraz jednak, kiedy pierwsze decyzje odmowne (o niepr...