Procedura strategicznej oceny oddziaływania na środowisko cz. III
Wszczęcie postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia (ś.u.) powinno następować na wniosek zainteresowanego podmiotu. Tylko w przypadku przedsięwzięcia, dla którego wymagana jest decyzja o zatwierdzeniu projektu scalenia lub wymiany gruntów, postępowanie to wszczyna się z urzędu.
Do wniosku o wydanie takiej decyzji należy dołączyć poświadczoną przez właściwy organ kopię mapy ewidencyjnej z zaznaczonym przebiegiem granic terenu, którego dotyczy wniosek (obejmującej obszar, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie), a dla przedsięwzięć, w których organem właściwym jest wojewoda, także wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jeżeli został uchwalony).
W postępowaniu dotyczącym wydania decyzji o ś.u. zgodnie z art. 46a nie stosuje się art. 31 k.p.a. Oznacza to wyłączenie możliwości brania w takim postępowaniu udziału na prawach strony przez organizacje społeczne. Taką możliwość miałyby zagwarantować przepisy P.o.ś. dotyczące tzw. udziału społeczeństwa, którego zapewnienie jest wymagane w ramach procedury oceny oddziaływania na środowisko (o.o.ś.). Ta z kolei ma być niezbędnym elementem postępowania w sprawach wydania decyzji o ś.u. Zgodnie jednak z art. 53 obowiązek zapewnienia takiego udziału nie dotyczy procedur, w ramach których nie będzie sporządzany raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Cele ...