Opakowania biodegradowalne
Seminarium - Salon Recyklingu POLEKO 2005
Zgodnie z wymaganiami ochrony środowiska odpady opakowaniowe powinny być przydatne do odzysku lub recyklingu. Jedną z metod recyklingu jest recykling organiczny (kompostowanie i biometanizacja). Obecnie nie może być on stosowany w szerszym zakresie w odniesieniu do odpadów opakowaniowych, gdyż większość materiałów opakowaniowych, takich jak szkło, metale czy tworzywa sztuczne, nie ulega biodegradacji.
Biodegradacja jest procesem wywołanym przez enzymatyczne działanie mikroorganizmów (bakterii i grzybów), którego mechanizm ma złożony przebieg, obejmujący wiele reakcji o charakterze chemiczno-biologicznym (rys. 1)1. Końcowymi produktami tego procesu są biomasa (materia organiczna), woda i gazy: dla warunków tlenowych dwutlenek węgla, dla warunków beztlenowych metan.
Materiały opakowaniowe, przydatne do kompostowania oraz obróbki, w warunkach beztlenowych powinny wykazywać zdolność do biodegradacji (biodegradowalność) i dezintegracji podczas obróbki biologicznej, a produkty tego procesu nie powinny wpływać negatywnie na jakość uzyskanego kompostu2.
Rys. 1. Schemat procesu biodegradacji
Badania przydatności do kompostowania
Wielość czynników decydujących o przebiegu procesu biodegradacji okazała się problemat...